| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych mam wpisany lokal użytkowy, którego wartość początkowa wynosi 600 000 zł. Lokal jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem 2,5% rocznej stawki. W maju 2017 r. zamierzam zlikwidować tę działalność i wycofać lokal z ewidencji środków trwałych. Najprawdopodobniej od września 2017 r. rozpocznę nową działalność w zakresie najmu nieruchomości i chciałbym ponownie wykorzystywać lokal użytkowy. W jakiej wysokości powinienem ustalić jego wartość początkową?

W nowej działalności gospodarczej wartość początkową lokalu użytkowego, o którym mowa w pytaniu, należy ustalić w tej samej wysokości, jaką przyjął Pan na potrzeby prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Powinien Pan również kontynuować obecną metodę amortyzacji tego lokalu. Szczegóły – w uzasadnieniu.

W przypadku zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego (art. 22g ust. 12 updof). Z art. 22g ust. 13 pkt 1 updof wynika, że zasadę przewidzianą w art. 22g ust. 12 updof stosuje się również w razie podjęcia działalności przez podatnika po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata – jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Zobacz serwis: Moja firma

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że lokal użytkowy jest przez Pana amortyzowany w prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Działalność ta zostanie przez Pana zlikwidowana w maju 2017 r. Następnie ten sam środek trwały ma być przedmiotem amortyzacji w działalności gospodarczej, którą zamierza Pan rozpocząć od września 2017 r., czyli podjętej po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata. W związku z tym, ponieważ zostaną spełnione wszystkie warunki, o których mowa w art. 22g ust. 13 updof, to wartość początkową tego środka trwałego w nowej działalności gospodarczej powinien Pan ustalić w wysokości wartości przyjętej przez Pana w dotychczasowej działalności gospodarczej oraz kontynuować stosowaną dotychczas metodę amortyzacji tego lokalu. Przy dokonywaniu amortyzacji tego środka trwałego powinien Pan również uwzględnić dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

W artykule omówiono również przykład i interpretację indywidualną dotyczącą amortyzacji w działalności gospodarczej.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej /fot. Fotolia
Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej /fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK