| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych mam wpisany lokal użytkowy, którego wartość początkowa wynosi 600 000 zł. Lokal jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem 2,5% rocznej stawki. W maju 2017 r. zamierzam zlikwidować tę działalność i wycofać lokal z ewidencji środków trwałych. Najprawdopodobniej od września 2017 r. rozpocznę nową działalność w zakresie najmu nieruchomości i chciałbym ponownie wykorzystywać lokal użytkowy. W jakiej wysokości powinienem ustalić jego wartość początkową?

W nowej działalności gospodarczej wartość początkową lokalu użytkowego, o którym mowa w pytaniu, należy ustalić w tej samej wysokości, jaką przyjął Pan na potrzeby prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Powinien Pan również kontynuować obecną metodę amortyzacji tego lokalu. Szczegóły – w uzasadnieniu.

W przypadku zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego (art. 22g ust. 12 updof). Z art. 22g ust. 13 pkt 1 updof wynika, że zasadę przewidzianą w art. 22g ust. 12 updof stosuje się również w razie podjęcia działalności przez podatnika po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata – jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Zobacz serwis: Moja firma

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że lokal użytkowy jest przez Pana amortyzowany w prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Działalność ta zostanie przez Pana zlikwidowana w maju 2017 r. Następnie ten sam środek trwały ma być przedmiotem amortyzacji w działalności gospodarczej, którą zamierza Pan rozpocząć od września 2017 r., czyli podjętej po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata. W związku z tym, ponieważ zostaną spełnione wszystkie warunki, o których mowa w art. 22g ust. 13 updof, to wartość początkową tego środka trwałego w nowej działalności gospodarczej powinien Pan ustalić w wysokości wartości przyjętej przez Pana w dotychczasowej działalności gospodarczej oraz kontynuować stosowaną dotychczas metodę amortyzacji tego lokalu. Przy dokonywaniu amortyzacji tego środka trwałego powinien Pan również uwzględnić dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

W artykule omówiono również przykład i interpretację indywidualną dotyczącą amortyzacji w działalności gospodarczej.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej /fot. Fotolia
Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej /fot. Fotolia

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »