| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT

Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT

Prowadzę sklep spożywczy. W firmie wykorzystuję samochód osobowy, od którego odliczam 50% wydatków. Czasami dokonuję większych zakupów i muszę wynająć przyczepę do tego samochodu. Czy z otrzymanej faktury za wynajem przyczepy mogę odliczyć 100% VAT?

Nie, z faktury za wynajem przyczepy może Pan odliczyć 50% podatku VAT.

Podatnikowi przysługuje prawo o obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zatem wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

  • odliczenia dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz
  • towary i usługi, przy których nabyciu podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik ma prawo odliczyć 50% VAT wynikającego z faktur z tytułu wydatków dotyczących:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,
  • używania pojazdów samochodowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze,
  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Prawo do odliczenia 50% VAT od tego typu wydatków dotyczy pojazdów, które mogą być wykorzystywane nie tylko do działalności gospodarczej, ale także do celów prywatnych podatnika, jego pracowników lub innych osób.

W sytuacji opisanej w pytaniu, czyli gdy przyczepa jest montowana do samochodu osobowego, od którego odliczane jest 50% VAT, również od jej wynajmu należy odliczyć VAT w ograniczonej wysokości. Wydatek na wynajem przyczepy jest bowiem związany z używaniem pojazdu, co do którego obowiązuje ograniczenie odliczenia do 50%.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT

W artykule omówiono również Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w sprawie odliczenia VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT /fot. Fotolia
Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT /fot. Fotolia

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »