| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kasy fiskalne w 2017 r. - warunki zwolnień

Kasy fiskalne w 2017 r. - warunki zwolnień

W 2017 r. warunki zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących określa nowe rozporządzenie. W większości powiela ono dotychczasowe rozwiązania. Wprowadza jednak kilka modyfikacji, o których warto wiedzieć, ponieważ niedochowanie warunków zwolnienia może doprowadzić do utraty prawa do korzystania ze zwolnienia oraz obligatoryjnego rozpoczęcia ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej.

Kasy rejestrujące są przeznaczone do rejestracji sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (art. 111 ustawy o VAT). Sprzedawcy mają obowiązek stosowania kas do rejestracji takiej sprzedaży, chyba że są z tego obowiązku zwolnieni na warunkach określonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów. W 2017 r. zasady korzystania ze zwolnień z obowiązku stosowania kas reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2016 r., poz. 2177).

Jakie zwolnienia obowiązują w 2017 r.

W 2017 r. zwolnione z obowiązku ewidencjonowania w kasie są:

● czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia,

● podatnicy, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych nie przekracza 20 tys. zł oraz podatnicy rozpoczynający działalność, w których obrót z takiej sprzedaży w proporcji do okresu prowadzenia działalności nie przekracza 20 tys. zł,

● podatnicy, których obrót z tytułu wykonywania czynności wymienionych w części I załącznika w całkowitym obrocie z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych przekracza 80% (zwolnienie to dotyczy również przewidywanej sprzedaży podatników rozpoczynających działalność).

W 2017 r. w grupie zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania pojawiły się jednostki samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki i zakłady budżetowe. Jednostki samorządowe są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli:

a) na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy centralizacyjnej, albo

b) ich jednostki lub zakłady budżetowe na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku.

Ta grupa podmiotów zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania pojawiła się w rozporządzeniu w sprawie zwolnień ze względu na dokonaną od 1 stycznia 2017 r. centralizację rozliczeń VAT samorządów. W praktyce umożliwia to kontynuowanie stosowania dotychczasowych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Nowe rozporządzenie – podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych – ogranicza prawo do stosowania zwolnień zależnych od wysokości obrotu (20 tys. zł) oraz zwolnień ze względu na udział procentowy obrotu (80%). Podatnicy mogą korzystać z tych zwolnień, jeżeli wcześniej nie utracili do tego prawa.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Utrzymana też została reguła, zgodnie z którą do wartości sprzedaży, która jest brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do stosowania zwolnienia, nie wlicza się kwot uzyskanych ze sprzedaży:

● nieruchomości oraz

● środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, ale tylko pod warunkiem że sprzedaż ta będzie w całości udokumentowana fakturą.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie są warunki zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących w 2017 r.

W artykule omówiono również jakie usługi zostały zwolnione z obowiązku ewidencjonowania i zmiany w katalogu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK