REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapowiedź zmian w podatkach w 2017 r. nie wystraszyła przedsiębiorców

Zapowiedź zmian w podatkach w 2017 r. nie wystraszyła przedsiębiorców/ Fot. Fotolia
Zapowiedź zmian w podatkach w 2017 r. nie wystraszyła przedsiębiorców/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2017 może przynieść spore zmiany dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Planowany jest jednolity podatek, który ma zunifikować wszelkie składki, opłacane przez mikroprzedsiębiorców. Dodatkowo, zniknie 19-proc., liniowa stawka podatku. Dla najbardziej dochodowych mikrofirm oznacza to wzrost opodatkowania.

Ale – przynajmniej na razie – zapowiedź wprowadzenia jednolitego podatku nie odbija się na liczbie chętnych do zakładania własnej firmy.

REKLAMA

Firm przybywa

Ogólna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych na koniec września wyniosła 2 968 726 podmiotów. W stosunku do końca sierpnia to wzrost o niecałe 2,4 tys. Jako że to kolejny miesiąc, w którym liczba nowych firm przekroczyła liczbę zamykanych podmiotów, mamy kolejny ruch w górę. W tym tempie w przyszłym miesiącu liczba jdg zarejestrowanych w REGONie przekroczy 2,97 mln, ale to nadal daleko do rekordowego w tym roku maja (wtedy liczba działalności w REGONie przekraczała 2,98 mln).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie jednak widać, że najmniejszych firm przybywa. To po części zasługa osób, które decydują się przejść na swoje i rozpocząć działalność gospodarczą. We wrześniu takich odważnych było ponad 24,3 tys. – czyli wyraźnie więcej niż w sierpniu (wtedy na rynek weszło prawie 22,1 tys. mikrofirm), ale nieco mniej niż we wrześniu ubiegłego roku (wtedy z kolei zarejestrowano 25,1 tys. firm).

Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja

Liczba chętnych do uruchomienia własnego biznesu wydaje się dość stabilna, co widać zwłaszcza w danych o 12-miesięcznej średniej liczbie nowych rejestracji. Po wrześniu wartość tej średniej wynosiła 23,7 tys., czyli była nieco mniejsza niż miesiąc i rok wcześniej (w obu przypadkach było to 23,8 tys.). Widać więc, że nie ma znaczących wahań pod względem napływu nowych podmiotów na rynek.

Takie wahnięcia zdarzają się za to w danych o liczbie zamykanych firm. Trudno powiedzieć, czy wynika to z działań przedsiębiorców, którzy czasem w większej liczbie zamykają firmy, czy raczej jest spowodowane procedurami instytucji zarządzających REGONem, które np. co jakiś czas „czyszczą rejestr” z martwych firm.

Zwolnienia z ewidencji za pomocą kas rejestrujących w 2017 r.


Likwidacji nieco więcej

We wrześniu jednak takiego wahnięcia nie było. Liczba zamkniętych firm wyniosła 21,7 tys., co oznacza wzrost i w stosunku do sierpnia (20,5 tys. wykreśleń), i września 2015 r. (19,4 tys.). Nadal jednak liczba nowych firm jest większa od liczby likwidowanych, co sprawia, że ogólna liczba jednoosobowych działalności w REGONie wzrosła.

Nowy podatek może wiele zmienić

Ale teraz mogą pojawić się większe zmiany w liczbie działalności gospodarczych. Jeśli dojdzie do zrównania wysokości składek i podatków – czyli pełnych kosztów pracy – pomiędzy etatem a działalnością, to może się wzmocnić tendencja do przechodzenia przez przedsiębiorców do pracy najemnej. Obecnie bowiem różnica kosztów sprawia, że wielu firmom bardziej opłaca się wynająć podwykonawcę (czyli samozatrudnionego) niż zatrudnić pracownika na etacie. Wprawdzie i tak ostatnio liczba osób wypchniętych na samozatrudnienie przez wysokie koszty płacowe malała, ale ten proces może przyspieszyć.

Wyższy limit zwolnienia podmiotowego w VAT od 2017 r.

Nowy limit ryczałtu od 2017 roku

REKLAMA

Dodatkowo wzrost obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców o największych dochodach, zapowiadany przez rząd, może sprawić, że będą oni bardziej skłonni do przekształcania firm w spółki. To może sprawić, że również i z tego powodu liczba działalności zacznie maleć.

Pytanie, jak duża będzie skala tego procesu. Powrót samozatrudnionych do etatów jest już widoczny i raczej nie budzi jakichś większych konsekwencji. Podobnie jak zmiana formy prawnej firmy, kiedy przekroczy ona już odpowiedni rozmiar. Ale jeśli ten proces zanadto przyspieszy, może to oznaczać konsekwencje dla całej gospodarki. Mikrofirmy bowiem dają pewną stabilizację, zwłaszcza w trudnych okresach. Kiedy tej stabilizacji zabraknie, to ewentualne wahnięcia koniunktury mogą być znacznie boleśniejsze niż do tej pory.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA