| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Nowy limit ryczałtu od 2017 roku

Nowy limit ryczałtu od 2017 roku

Rząd planuje umożliwić większej ilości małych firm skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Służyć ma temu podniesienie obecnego maksymalnego rocznego progu przychodów uprawniającego do korzystania z tej formy opodatkowania z równowartości 150 000 euro do równowartości 250 000 euro.

Taką zmianę przewiduje przygotowany 1 lipca 2016 r. przez ministra rozwoju projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Aktualnie przedsiębiorcy (osoby fizyczne) mogą płacić zryczałtowany  podatek  dochodowy  w  formie  ryczałtu  od  przychodów  ewidencjonowanych z  pozarolniczej  działalności  gospodarczej  wykonywanej  samodzielnie  lub  prowadzonej  w  formie  spółki  cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: 

a) uzyskali  przychody z  tej  działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie,  w  wysokości  nieprzekraczającej 150.000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma  przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro, 

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość  przychodów. 

Wskazany wyżej  limit  obowiązuje od 2008 roku. Z informacji  przekazywanych Ministerstwu Rozwoju przez organizacje przedsiębiorców wynika, że istnieje potrzeba podniesienia tego limitu.  

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą rozliczeń podatkowych, gdyż podatek dochodowy kalkulowany jest w oparciu o przychód, a  nie  dochód. W związku z tym  przedsiębiorca nie musi kalkulować i księgować kosztów,  które byłyby potrzebne do rozliczeń podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Ewidencja  w  ryczałcie  jest  zatem  uproszczona i mniej  pracochłonna dla przedsiębiorcy.  

Dlatego Ministerstwo Rozwoju, chcąc umożliwić wybór tej formy opodatkowania większej liczbie przedsiębiorców proponuje podniesienie progu opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej do kwoty 250.000 euro.  

Zmiana ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z wypełnianiem  obowiązków podatkowych i ponoszonych przez najmniejsze podmioty.  

Zdaniem resortu rozwoju objęcie większej grupy małych podatników uproszczonymi formami rozliczania podatków ułatwi wykonywanie działalności gospodarczej, a w konsekwencji powinno  przyczynić się do większej aktywności gospodarczej wielu małych przedsiębiorców.  

Podstawa prawna: ustawa z 20  listopada 1998  r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 poz. 930, z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK