REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników?

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników? /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest, że VAT od sprzedaży towarów lub usług rozlicza sprzedawca. Kupujący może odliczyć z faktury VAT. Tak będzie również, gdy rolnik jest czynnym podatnikiem. Wystawia fakturę, z której kupujący odlicza VAT, jeśli zakupy służą jego działalności opodatkowanej. Problem powstaje, gdy rolnik jest podatnikiem zwolnionym z VAT, a tym samym posiada status rolnika ryczałtowego. Wtedy to na kupującego, gdy jest podatnikiem VAT, przechodzi obowiązek dokumentowania dostawy i rozliczania VAT. Przedstawiamy aktualne problemy związane z rozliczeniem tych dostaw.

Rolnikowi ryczałtowemu, który dokonał dostawy produktów rolnych lub wykonał usługi rolnicze dla czynnego podatnika VAT, przysługuje tzw. zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 7% kwoty należnej z tytułu dokonanej dostawy lub wykonanej usługi, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Zastosowanie tej procedury wymaga spełnienia warunków określonych szczegółowo w art. 115–118 ustawy o VAT.

REKLAMA

1. Jaki status powinny mieć strony transakcji, aby zastosować procedurę szczególną

REKLAMA

Warunkiem zastosowania procedury szczególnej, o której mowa w art. 115–118 ustawy o VAT, jest odpowiedni status stron transakcji. Dostawca płodów rolnych (usług rolniczych) powinien spełniać warunki do uznania go za rolnika ryczałtowego, natomiast nabywca musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Status nabywcy nie budzi poważniejszych wątpliwości. Generalnie chodzi o to, by nabywca był podatnikiem rozliczającym VAT. W tym celu wymagane jest, aby posiadał on status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego.

Większe wątpliwości może natomiast wywoływać status dostawcy produktów rolnych (usług rolniczych), który powinien być rolnikiem ryczałtowym. Zgodnie z definicją określoną przez art. 2 pkt 19 ustawy o VAT rolnikiem ryczałtowym jest tylko ten rolnik, który:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze,

● korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT,

● nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie przepisów o rachunkowości.

REKLAMA

Z podanej definicji rolnika ryczałtowego, stosowanej na potrzeby rozliczeń w VAT, nie wynika wprost, czy rolnikiem tym może był wyłącznie osoba fizyczna czy też np. spółka. Także w innych przepisach prawa obowiązuje co najmniej kilka niezależnych od siebie, odmiennych zakresowo definicji określenia „rolnik (producent rolny)”. Niektóre z nich, jak ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, za rolnika uważają tylko osobę fizyczną. Natomiast według ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego rolnikiem jest osoba fizyczna lub prawna albo grupa osób fizycznych lub prawnych.

W rezultacie także przy stosowaniu przepisów ustawy o VAT można mieć uzasadnione wątpliwości co do tego, czy rolnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna czy także inny podmiot. Organy podatkowe nie ograniczają statusu rolnika ryczałtowego wyłącznie do osoby fizycznej. Twierdzą, że status ten posiada także spółka, która nie prowadzi ksiąg rachunkowych. Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Bydgoszczy z 19 marca 2015 r. (sygn. ITPP1/4512-10/15/BK), który wskazał, że:

(...) spółka cywilna, która nie jest obowiązana na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych jest podmiotem, który może posiadać status rolnika ryczałtowego.

2. Jakie towary i usługi mogą być objęte mechanizmem polegającym na rozliczeniu VAT przez nabywcę

Sprzedaż dokonana pomiędzy rolnikiem ryczałtowym a czynnym podatnikiem VAT powinna dotyczyć produktów rolnych lub usług rolniczych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. Produkty rolne, będące przedmiotem dostawy, powinny pochodzić z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez rolnika ryczałtowego. Definicję działalności rolniczej, usług rolniczych oraz produktów rolnych pochodzących z gospodarstwa rolnego, leśnego lub rybackiego zawiera art. 2 pkt 15–21 ustawy o VAT.

O tym, że nie każda dostawa produktu pochodzącego z gospodarstwa rolnego może być rozliczana na zasadach określonych przez art. 115–118 ustawy o VAT, świadczy interpretacja indywidualna z 12 listopada 2015 r. (sygn. IPPP2/4512-872/15-2/IZ), w której Dyrektor IS w Warszawie potwierdził, że zakup od rolnika ryczałtowego nawozu naturalnego – obornika kurzego, sklasyfikowanego według PKWiU pod symbolem 20.15.80.0, nie wymaga od nabywcy, będącego czynnym podatnikiem VAT, udokumentowania fakturą VAT RR. Organ podatkowy wyjaśnił:

(...) nabywany przez Wnioskodawcę nawóz naturalny – obornik kurzy, nie stanowi produktu rolnego w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy. W konsekwencji niespełniona jest przesłanka przedmiotowa wynikająca z art. 116 ust. 1 ustawy, gdyż nabywany przez Wnioskodawcę od rolnika ryczałtowego towar nie wypełnia definicji produktu rolnego.

Tej procedurze podlegają tylko produkty rolne i usługi rolnicze.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

W artykule m.in.:

  • W jakim terminie należy wystawić fakturę VAT RR
  • W jaki sposób nabywca rozlicza podatek od dostawy produktów rolnych lub świadczenia usług rolniczych
  • Jakie uchybienia pozbawiają nabywcę prawa do odliczenia podatku naliczonego
  • Jak rozliczyć zaliczkę przekazaną rolnikowi
  • W jaki sposób nabywca koryguje zakup udokumentowany fakturą VAT RR
  • Jakie obowiązki ma rolnik, który korzysta ze zwolnienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA