REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek bankowy od lutego 2016 r.

 Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
Podatek bankowy od lutego 2016 r.
Podatek bankowy od lutego 2016 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych została przyjęta 29 grudnia 2015 przez Sejm i choć Senat wprowadził do ustawy kilkanaście poprawek wszystko wskazuje na to, że od lutego br. zacznie obowiązywać. Banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOKi i firmy pożyczkowe zostaną obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 procent wartości ich aktywów, ta nowa danina ma przynieść budżetowi państwa roczne wpływy na poziomie 55 mld zł potrzebne na sfinansowanie obiecanych przez rząd programów socjalnych.

Kto zapłaci za podatek bankowy

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najważniejszych pytań, które stawiają sobie w 2016 klienci instytucji finansowych jest zachowanie się tych drugich po wprowadzeniu podatku. Nie ma wątpliwości, że banki nie wezmą na siebie całego ciężaru nowego podatku i będą chciały przerzucić koszty nowego podatku do kieszeni klientów. Już w grudniu kilka instytucji finansowych, min.Pekao S.A., Deutsche Bank S.A., mBank S.A. czy Eurobank podjęło decyzję o podwyżce marż od kredytów hipotecznych choć żadna z nich nie sugeruje, że miało to jakikolwiek związek z podatkiem bankowym. Podwyżki marż to wyższe koszty kredytów, realny spadek zdolności kredytowej i co za tym idzie brak możliwości realizacji planów związanych z zakupem mieszkania.

Na tym jednak nie koniec. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować niepokojące wszystkich klientów zjawisko podnoszenia przez banki opłat za prowadzenie rachunków bankowych, kart kredytowych, debetowych czy też znaczne ograniczenie bezpłatnych wypłat z bankomatów.

REKLAMA

Jeszcze większe obawy wzbudza możliwość ograniczenia przez banki akcji kredytowej, nowy podatek będzie płacony od wysokości aktywów, banki staną więc przed wyborem czy udzielić więcej kredytów i zapłacić większy podatek czy też nie. Na chwilę obecną instytucje finansowe straszą ograniczeniami w udzielaniu kredytów zarówno dla osób fizycznych jak i dla firm, co może pociągnąć za sobą dalsze negatywne konsekwencje. Jeśli akcja kredytowa wyhamuje a firmy będą miały utrudniony dostęp do finansowania, przełożyć się to może na wolniejszy wzrost gospodarczy czy nawet stagnację a w dalszej perspektywie wzrost bezrobocia. Bankom i innym instytucjom finansowym także nie będzie potrzebna w takiej sytuacji mocno rozbudowana sieć sprzedaży i prawdopodobnie rozpoczną proces zmniejszania liczby placówek a co za tym idzie pracowników.   

Według strony rządowej negatywne skutki wejścia w życie nowego podatku są mocno przesadzone i nie powinien on mieć wpływu na obniżenie akcji kredytowej banków czy też zmniejszenie finansowania gospodarki, nie spowoduje także wzrostu cen usług bankowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo przed takim złym scenariuszem ma nas obronić kontrolowany przez państwo bank PKO BP.

Najbliższe miesiące pokażą jak kształtować się będzie polityka instytucji finansowych w związku z wejściem w życie nowego podatku, oby nie - na niekorzyść klientów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA