| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Interpretacje podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Interpretacje podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie duża nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jednym z jej elementów jest usprawnienie systemu wydawania interpretacji podatkowych. Stanowią one ważny element ochrony podatników przed niejasnymi przepisami i sprzeczną wykładnią. Dlatego warto wiedzieć, co się w zakresie interpretacji podatkowych zmieni się od 1 stycznia 2016 r.

Postanowienia o zastosowaniu interpretacji ogólnej

Podatnicy, którzy wystąpią z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawach rozstrzygniętych przez interpretację ogólną, nie otrzymają już interpretacji indywidualnej. Zamiast powielania interpretacji ogólnej Minister Finansów wyda postanowienie potwierdzające jej zastosowanie w ich sprawie (art. 14b § 5a O.p.). Dzięki temu podatnik uzyska potwierdzenie, że w jego sytuacji ma zastosowanie interpretacja ogólna, oraz ochronę wynikającą z zastosowania się do niej. Na postanowienie będzie przysługiwało zażalenie, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego.

Potwierdzenie wydania interpretacji

Minister Finansów ma 3 miesiące na wydanie interpretacji. Przy czym podkreślmy, że chodzi o wydanie, a nie doręczenie interpretacji. Jeżeli nie zostanie ona wydana w tym terminie, podatnik może uznać, że prawidłowa jest ocena prawna dokonana przez niego we wniosku o interpretację (tzw. milcząca interpretacja). Podatnik dotychczas nie miał możliwości stwierdzenia, czy interpretacja została wydana z zachowaniem tego terminu. Dzięki nowelizacji wnioskodawca będzie mógł w każdym czasie zażądać poinformowania go telefonicznie albo e-mailowo o dacie wydania interpretacji oraz o zawartej w niej ocenie jego stanowiska lub innym sposobie rozstrzygnięcia sprawy. Organ podatkowy będzie miał obowiązek przekazać tę informację niezwłocznie, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wydania interpretacji.

Przedstawione rozwiązanie będzie zabezpieczało interesy wnioskodawców, ponieważ będzie im dawało realną możliwość uzyskania informacji o faktycznej dacie wydania interpretacji. Dotychczas weryfikacja tej daty była niemożliwa. Dlatego w praktyce organów podatkowych „nie stwierdzono” dotychczas przypadku wydania interpretacji po terminie i zafunkcjonowania „milczącej interpretacji” podatnika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Co się zmieni w interpretacjach podatkowych od 1 stycznia 2016 r.

W artykule m.in.:

  • Zmiana, uchylenie lub wygaśnięcie interpretacji
  • Wspólny wniosek o interpretację
  • Wniosek o interpretację w zamówieniach publicznych
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK