| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zostały ogłoszone zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT dotyczące zasad określania dochodu (przychodu) z transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży. Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się jedynie do krótkiej sprzedaży, w ramach której źródłem "pokrycia" jest zawarta umowa pożyczki sprzedawanych "na krótko" papierów wartościowych. Co się zmieni?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (Dz. Urz. UE L 86 z 24.03.2012, str. 1) oraz rozporządzenie wykonawcze 827/2012 dopuszczają możliwość "pokrycia" takich transakcji także w sposób inny niż przez zawarcie umowy pożyczki. Dlatego w ustawie o PIT i ustawie o CIT utrzymano obecne zasady ustalania dochodu (przychodu) z transakcji krótkiej sprzedaży "pokrywanych" pożyczonymi papierami wartościowymi oraz wprowadzono, w przypadku innych źródeł "pokrycia" takich transakcji, zasady takie jak:

1) ustalanie dochodu (przychodu) na dzień, w którym na rachunku papierów wartościowych zbywcy dokonano, na potrzeby dokonania rozrachunku, zapisu papierów wartościowych będących przedmiotem krótkiej sprzedaży, nie później jednak niż na dzień rozrachunku (art. 24 ust. 13 pkt 2 ustawy o PIT i art. 12 ust. 4c pkt 2 ustawy o CIT);

2) obliczanie, dla potrzeb ustawy o PIT, dochodu, jako różnicy między sumą przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a wydatkami poniesionymi w związku z zapewnieniem dostępności papierów wartościowych na potrzeby dokonania rozrachunku (art. 24 ust. 14 pkt 2);

3) uznanie za koszt uzyskania przychodu, dla potrzeb ustawy o CIT, wydatków poniesionych w związku z zapewnieniem dostępności papierów wartościowych na potrzeby dokonania rozrachunku (art. 15 ust. 1n ustawy o CIT).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W przepisach ustawy o PIT uogólniono ponadto przepis art. 9 ust. 6, odnoszący się do rozliczania strat m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży, który w obecnym brzmieniu dotyczy jedynie krótkiej sprzedaży "pokrywanej" pożyczką papierów wartościowych (w zmienionym brzmieniu dotyczy także źródeł "pokrycia" innych niż pożyczka).

Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 73). W życie wejdą 30 stycznia 2015 r.

Nowe Prawo działalności gospodarczej uprzywilejowuje firmy kosztem konsumentów

Źródło: rcl.gov.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »