| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zostały ogłoszone zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT dotyczące zasad określania dochodu (przychodu) z transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży. Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się jedynie do krótkiej sprzedaży, w ramach której źródłem "pokrycia" jest zawarta umowa pożyczki sprzedawanych "na krótko" papierów wartościowych. Co się zmieni?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (Dz. Urz. UE L 86 z 24.03.2012, str. 1) oraz rozporządzenie wykonawcze 827/2012 dopuszczają możliwość "pokrycia" takich transakcji także w sposób inny niż przez zawarcie umowy pożyczki. Dlatego w ustawie o PIT i ustawie o CIT utrzymano obecne zasady ustalania dochodu (przychodu) z transakcji krótkiej sprzedaży "pokrywanych" pożyczonymi papierami wartościowymi oraz wprowadzono, w przypadku innych źródeł "pokrycia" takich transakcji, zasady takie jak:

1) ustalanie dochodu (przychodu) na dzień, w którym na rachunku papierów wartościowych zbywcy dokonano, na potrzeby dokonania rozrachunku, zapisu papierów wartościowych będących przedmiotem krótkiej sprzedaży, nie później jednak niż na dzień rozrachunku (art. 24 ust. 13 pkt 2 ustawy o PIT i art. 12 ust. 4c pkt 2 ustawy o CIT);

2) obliczanie, dla potrzeb ustawy o PIT, dochodu, jako różnicy między sumą przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a wydatkami poniesionymi w związku z zapewnieniem dostępności papierów wartościowych na potrzeby dokonania rozrachunku (art. 24 ust. 14 pkt 2);

3) uznanie za koszt uzyskania przychodu, dla potrzeb ustawy o CIT, wydatków poniesionych w związku z zapewnieniem dostępności papierów wartościowych na potrzeby dokonania rozrachunku (art. 15 ust. 1n ustawy o CIT).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W przepisach ustawy o PIT uogólniono ponadto przepis art. 9 ust. 6, odnoszący się do rozliczania strat m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży, który w obecnym brzmieniu dotyczy jedynie krótkiej sprzedaży "pokrywanej" pożyczką papierów wartościowych (w zmienionym brzmieniu dotyczy także źródeł "pokrycia" innych niż pożyczka).

Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 73). W życie wejdą 30 stycznia 2015 r.

Nowe Prawo działalności gospodarczej uprzywilejowuje firmy kosztem konsumentów

Źródło: rcl.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »