| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

1 grudnia 2014 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L. Obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić PIT-6/PIT-6L?

Rozliczenie na podstawie  pkpir lub ksiąg rachunkowych

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej a rozliczający się według pkpir bądź ksiąg rachunkowych. Wówczas mają do wyboru dwie możliwości opodatkowania swojej działalności:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym.

Podatnicy, którzy zdecydują się na opodatkowanie według skali podatkowej muszą złożyć oświadczenie w sprawie ustalenia wysokości dochodów na podstawie prowadzonych ksiąg. Wówczas wypełnia część E deklaracji PIT-6/PIT-6L wpisując przyszły rok podatkowy oraz dochód, jaki przewiduje osiągnąć w następnym roku.

Zobacz też: Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się na opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej musi pamiętać, że oprócz deklaracji PIT-6/PIT-6L zobowiązany jest w tym samym terminie do złożenia oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Oświadczenie składa się wraz z deklaracją PIT-6/PIT6L. W 2014 r. termin upłynie 1 grudnia.

Niezłożenie deklaracji w terminie

Podatnik, który nie złoży w wyznaczonym terminie deklaracji PIT-6/PIT-6L powinien liczyć się z możliwością poniesienia sankcji karnych. Organ podatkowy może bowiem zarzucić mu uchylanie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 54 § 1 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

W przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji, podatnik powinien złożyć tzw. czynny żal wraz z deklaracją PIT-6/PIT-6L.

Zobacz: Kiedy można złożyć u pracodawcy PIT – 12?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »