| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przywileje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Przywileje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Prowadzenie działalności gospodarczej w sposób skuteczny zależne jest od wielu czynników. Spośród tych licznych elementów należy wskazać znaczenie wyboru lokalizacji i otoczenia, w jakim przedsiębiorstwo ma być prowadzone, jak również możliwość zastosowania obowiązujących przepisów w celu przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. Dlatego też warto rozważyć, jakie przywileje podatkowe przysługują przedsiębiorcom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych.

Optymalizacja podatkowa, o której mowa, może być realizowana przez korzystanie z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, których kwestie regulowane są przez odpowiednie ustawy podatkowe. Jednym ze sposobów, by zostać beneficjentem tego typu ulg i zwolnień, jest prowadzenie działalności w ramach wyodrębnionych administracyjnie części terytorium kraju, nazwanych specjalnymi strefami ekonomicznymi. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, „specjalną strefą ekonomiczną” jest wyodrębniona zgodnie z przepisami ustawy, niezamieszkała część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na której terenie może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych ustawą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cele, jakie przyświecały ustawodawcy wprowadzającemu kategorię obszarów objętych specjalną strefą ekonomiczną, zostały enumeratywnie wymienione w art. 3 wspomnianej wyżej ustawy. W świetle tego przepisu zostały one utworzone w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju, w szczególności poprzez:

1) rozwój określonych dziedzin działalności gospodarczej,

2) rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w gospodarce narodowej,

3) rozwój eksportu,

4) zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów i świadczonych usług,

5) zagospodarowanie istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej,

6) tworzenie nowych miejsc pracy,

7) zagospodarowanie niewykorzystanych zasobów naturalnych z zachowaniem zasad równowagi ekologicznej.

Zobacz: Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się 14 Specjalnych stref ekonomicznych, wobec których Rada Ministrów przyjęła w dniu 23 lipca 2013 r. czternaście rozporządzeń wydłużających ich funkcjonowanie do 2026 r. Wydłużenie tego okresu sprawia, że wzrosła atrakcyjność podjęcia działalności w ramach stref dla podmiotów zainteresowanych.

Zgodnie z art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych zwolnienia podatkowe obejmują dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach uzyskanego zezwolenia przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Dochody te zwolnione są od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie zwolnienia od podatku CIT, bądź PIT, zależne jest od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Po spełnieniu określonych przez ustawę wymagań stawianych przedsiębiorcom chcącym rozpocząć działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie na działalność w strefie, może również skorzystać z przewidzianej pomocy regionalnej zwalniającej z podatku dochodowego. Wysokość zwolnienia zależna jest od położenia strefy (wskaźnik wysokości pomocy regionalnej różni się w zależności od regionu kraju), wysokości poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów zatrudnienia nowych pracowników za okres 2 lat, a także od wielkości przedsiębiorstwa, które o takie zwolnienie się ubiega (wyróżnienie kategorii małych, średnich i dużych przedsiębiorców).

Specjalne Strefy Ekonomiczne będą atrakcyjne dla MŚP

Wskaźnik wysokości pomocy regionalnej wacha się od 20% do 50%, przy czym wartości te mogą zostać zwiększone o 10 lub 20 punktów procentowych w stosunku do odpowiednio średniego i małego przedsiębiorcy. Aby obliczyć wysokość przysługującego zwolnienia, należy obliczyć wysokość poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów zatrudnienia nowych pracowników, jakie zostaną poniesione w ciągu 2 lat, i wartość tę pomnożyć przez odpowiedni wskaźnik pomocy regionalnej. Otrzymana w ten sposób kwota stanowi wartość podatku dochodowego podlegającą zwolnieniu.

PRZYKŁAD 1:

Przedsiębiorca poniósł wydatki na inwestycje w wysokości 1 000 000 złotych.

Wskaźnik pomocy regionalnej

Kwota podatku podlegająca zwolnieniu

Dochód zwolniony od opodatkowania (przy kwocie podatku podlegającej zwolnieniu w wysokości 400 000 zł i 19%-owej stawce podatku dochodowego)

40%

40% x 1 000 000 zł = 400 000 zł

2 105 263 zł


PRZYKŁAD 2:

Przedsiębiorca zatrudnia 100 pracowników. Miesięczny koszt zatrudnienia jednego pracownika wynosi 2000 zł. Koszty zatrudnienia w okresie 2 lat wynoszą:

100 x 2000 zł x 24 miesiące = 4 800 000 zł

Wskaźnik pomocy regionalnej

Kwota podatku podlegająca zwolnieniu

Dochód zwolniony od opodatkowania (przy kwocie podatku podlegającej zwolnieniu w wysokości 2 400 000  zł i 19%-owej stawce podatku dochodowego)

50%

50% x 4 800 000 zł = 2 400 000 zł

12 631 579 zł

Warto zwrócić uwagę, iż działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej wiąże się także z innymi udogodnieniami, takimi jak np. dotacje powiatowych urzędów pracy czy dostępność atrakcyjnych gruntów. Należy także pamiętać, że uzyskanie zezwolenia na działalność w tych strefach wiąże się także z koniecznością spełnienia określonych wymogów, a ponadto, aby zostać beneficjentem wspomnianych zwolnień konieczne jest spełnienie kolejnych (jak np. poniesienie kosztów inwestycyjnych w wysokości minimum 100 000 euro, czy prowadzenie działalności w strefie przez co najmniej 3 lata). Mimo tych obostrzeń wysokość zwolnień podatkowych (choć ograniczona przez ustawodawcę specjalnym wzorem) stanowi niezwykle atrakcyjny dla przedsiębiorców powód podjęcia działalności w ramach specjalnych stref ekonomicznych.

Zmiany w działaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK