REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta podatkowa coraz mniej popularna

karta podatkowa
karta podatkowa

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 roku 109 706 podatników rozliczyło się z fiskusem przy użyciu karty podatkowej. To o prawie 3% mniej niż w roku poprzednim i o prawie 30% mniej niż 10 lat wcześniej. Za spadek liczby rozliczających się odpowiadają zmiany na rynku pracy, ale także przepisy, warunkujące możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania.

Według danych resortu finansów, w 2013 z rozliczenia przy pomocy karty podatkowej skorzystało 109 706 osób. To grono maleje – rok wcześniej z tej formy skorzystało 112 975 osób, a w roku 2011 – 117 911. Tymczasem w roku 2004 z karty podatkowej skorzystało 154 968 podatników.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Znikają zakłady rzemieślnicze

REKLAMA

Jedną z przyczyn, dla których ubywa osób rozliczających się przy pomocy karty, są zmiany wśród zawodów uprawianych przez Polaków. Generalnie bowiem karta podatkowa to forma rozliczeń z fiskusem, skierowana do osób prowadzących działalność gospodarczą o niewielkich rozmiarach, a więc m.in. do rzemieślników albo małych zakładów usługowych. Tymczasem w tej sferze zachodzą duże zmiany.

Wiele zawodów, które jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej było popularnych, obecnie zanika. Przykładem mogą być zdunowie czy szewcy albo rękodzielnicy. Liczba osób zajmujących się np. naprawami ubrań spadła bardzo mocno, odkąd zmieniło się podejście Polaków, którzy raczej kupią nowe ubranie niż zdecydują się na naprawy, często niewiele tańsze od nowej bluzki czy swetra.

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do karty podatkowej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudne warunki

Jednak to niejedyny powód, dla którego podatnicy odchodzą od karty podatkowej. Ustawa precyzuje, jakie warunki należy spełnić, aby korzystać z tej formy rozliczeń.

Przedsiębiorcy mogą opłacać zryczałtowany PIT w formie karty, jeśli:

  • złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  • w tym wniosku zgłoszą, że rodzaj prowadzonej przez nich działalności gospodarczej został wymienione w jednej z dwunastu części tabeli,
  • przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów chyba, że chodzi o usługi specjalistyczne,
  • nie prowadzą innej działalności gospodarczej,
  • małżonek przedsiębiorcy nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
  • nie wytwarzają wyrobów objętych na podstawie innych przepisów akcyzą,
  • działalność zgłoszona we wniosku nie jest prowadzona poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
  • nie przekroczą dopuszczalnej liczby pracowników.

Stawki karty podatkowej w 2015 r.

REKLAMA

Niektóre z tych wymagań są dość zaskakujące, jak choćby to, że małżonek przedsiębiorcy nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie. Jeśli więc mąż i żona wykonują ten sam zawód, to żadne nie może rozliczać się przez kartę, muszą korzystać z innej formy.

Innym problemem jest zakaz zatrudniania pracowników w innej formie niż na etat. Wśród działalności, jakie mogą wykonywać rozliczający się w formie karty, są np. usługi gastronomiczne, o ile przedsiębiorca nie sprzedaje alkoholu, albo przygotowywanie posiłków w mieszkaniu. Obie te formy działalności są popularne w regionach atrakcyjnych turystycznie, gdzie sezon trwa czasem kilka miesięcy. To oznacza, że przedsiębiorca chcący prowadzić taką działalność i rozliczać się kartą, musiałby zatrudnić na etat np. pomoc kuchenną, z której usług faktycznie korzystałby tylko w lecie.

Podatek nie zależy od przychodu

Czynnikiem, który może odstraszać podatników od karty podatkowej, jest konieczność zapłaty podatku niezależnie od tego, jaką rzeczywistą wartość przychodów osiąga przedsiębiorca. Wprawdzie stawki są niskie, jednak mimo wszystko mogą być dotkliwe, jeśli w danym miesiącu nie było żadnych przychodów. Pod tym względem bardziej korzystne są np. rozliczenia na zasadach ogólnych, kiedy podatek płaci się od uzyskanego dochodu.

Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA