| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przechowywanie dokumentów fiskalnych

Przechowywanie dokumentów fiskalnych

Obowiązek sporządzania fiskalnych raportów: dobowych oraz miesięcznych występuje w momencie wystąpienia sprzedaży, która podlega, z mocy prawa, obowiązkowi ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej. Brak takiej sprzedaży w danym okresie oznacza, że obrót i kwota podatku VAT należnego wynoszą zero. Wówczas podatnik nie ma obowiązku sporządzenia raportu dobowego.

Przepisy podatkowe w sposób dokładny precyzują, które dokumenty przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać. Oto najważniejsze z nich:

  • Księga Przychodów i Rozchodów - stanowi podstawę do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Należy regularnie ją drukować - do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni;
  • Faktury sprzedażowe i kosztowe - z początkiem 2014 roku wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek wystawiać faktury;
  • Potwierdzenia zapłaty - w niektórych sytuacjach do prawidłowego udokumentowania poniesione wydatku wystarczy np. potwierdzenie przelewu (wyciąg bankowy) czy paragony;
  • Dokumenty związane z rejestrowaniem operacji za pomocą kasy fiskalnej - np. raport z kasy fiskalnej;
  • Deklaracje i rejestry VAT - obowiązkiem płatnika VAT jest sporządzania, przechowywanie oraz przesyłanie deklaracji związanych z podatkiem VAT;
  • Ewidencje środków trwałych oraz wyposażenia; 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Przechowywanie dokumentów fiskalnych - jak długo?

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży za pomocą kas zobowiązani są do przechowywania kopii dokumentów kasowych przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jest to termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przykładowo dokumenty, które posłużyły do wypełnienia zeznania PIT za 2014 rok, należy przechowywać do końca 2019 roku.

Przechowywanie dokumentów fiskalnych - gdzie?

W odniesieniu do kas stacjonarnych podatnicy są obowiązani do przechowywania książki kas, a także programów do ich obsługiwania w miejscu ich użytkowania. Co do zasady jest nim siedziba firmy. Przepisy jednak dopuszczają możliwość archiwizowania dokumentów księgowych poza jednostką, w przypadku gdy zostaną przekazane jednostce świadczącej usługi w zakresie przechowywania dokumentów np. biuru rachunkowemu bądź firmie zajmującej się archiwizowaniem dokumentów.

Rozliczenie VAT przy odwrotnym obciążeniu w praktyce

Przechowywane dokumenty należy przede wszystkim zabezpieczyć przed uszkodzeniem lub całkowity zniszczeniem. Dodatkowo trzeba chronić je przed nieupoważnionym rozpowszechnieniem. Najlepszym sposobem na archiwizację jest podział dokumentów na poszczególne okresy rozliczeniowe, aby w łatwy i szybki sposób można je było odnaleźć w razie kontroli.

Przepisy nie poruszają kwestii postępowania z dokumentami po upływie 5-letniego okresu przechowywania. Co do zasady przedsiębiorca może podjąć decyzję o likwidacji dokumentacji oraz sposobie jej zniszczenia. Jednakże wraz z rozpoczęciem procesu likwidacji należy sporządzić odpowiedni protokół zawierający szczegółowy opis niszczonych dokumentów wraz z podpisem osób odpowiedzialnych za ich zniszczenie.

Sprzedaż środków trwałych a procedura VAT marża

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

dokumenty fiskalne
dokumenty fiskalne

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK