| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zwalniany pracownik nie zapłaci podatku od aktywizacji zawodowej

Zwalniany pracownik nie zapłaci podatku od aktywizacji zawodowej

Zwalniani pracownicy nie zapłacą podatku za udzieloną pomoc w dalszej aktywizacji zawodowej, jaką otrzymali od pracodawcy w ramach programu outplacementu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 sierpnia 2014 r.

Do fiskusa zwróciła się spółka, która ze względu na zmiany organizacyjne redukuje zatrudnienie. Spółka nabyła od podmiotu zewnętrznego tzw. usługi outplacementu związane ze wsparciem pracowników objętych zwolnieniem. W stosunku do zwalnianych pracowników realizowane będą programy kontynuacji kariery (program indywidualny oraz grupowy). Działania objęte programami to m.in.:

- warsztaty oraz seminaria tematyczne,

- sesje z coachem kariery,

- poszerzenie wiedzy pracowników o specyfice aktualnego rynku pracy,

- skuteczne metody docierania do ofert pracy,

- opracowanie profesjonalnej wersji życiorysu i prezentacji swoich kompetencji w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W czasie trwania programu zwalniani pracownicy będą też mieli wsparcie mailowe i telefoniczne oraz możliwość skorzystania z biur własnych zleceniobiorcy.

Udział w programach jest dla pracowników dobrowolny oraz nieodpłatny. Spółka chce zrealizować programy outplacementu w okresach wypowiedzenia przysługujących pracownikom stosownie do przepisów Kodeksu pracy, chociaż spółka nie wyklucza, że w stosunku do niektórych pracowników programy będą realizowane już po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę.

Kwestią do rozstrzygnięcia było ustalenie skutków podatkowych uczestnictwa pracowników w programie outplacementu oraz wynikających z tego tytułu obowiązków spółki jako płatnika.

Wraz z wydaniem towaru kurierowi powstaje obowiązek podatkowy VAT

Zdaniem fiskusa wartość otrzymanych od pracodawcy świadczeń realizowanych w ramach programu outplacementu jest przychodem ze stosunku pracy tych pracowników, którzy zgodzili się wziąć udział w programie. Jednak w przypadku, kiedy ilość rozwiązywanych umów o pracę nie przekroczy limitu 50 w okresie 3 miesięcy, jednak przewyższy typową ich ilość w spółce to wartość świadczeń realizowanych w ramach programu outplacementu:

- stanowi dla pracowników spółki przychód ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT,

- przyznanych po rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy (do 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy) objęta jest zwolnieniem od podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 118 ustawy o PIT.

Obowiązkowe kasy fiskalne dla większej grupy przedsiębiorców w 2015 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK