| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie?

Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie?

W trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej niektórzy przedsiębiorcy mogą zetknąć się z tzw. usługami kompleksowymi. Chodzi o sytuację, w której w ramach jednej transakcji nabywca otrzymuje więcej niż jedną usługę. Warto zapoznać się z tym zagadnieniem, gdyż stanowi ono częsty przedmiot sporów między właścicielami firm a organami podatkowymi.


UWAGA!

W wielu sytuacjach z punktu widzenia klienta wygodniejsze i korzystniejsze podatkowo jest nabycie jednej kompleksowej usługi ujętej na jednej fakturze. Otrzymując kilka faktur na różne świadczenia (np. osobno za szkolenie, usługę cateringową, nocleg), klient nie zawsze może w całości odliczyć naliczony VAT.

Gdy pojawiają się wątpliwości, czy dana usługa może być uznana za usługę kompleksową

Ze względu na wyczulenie organów podatkowych na kwalifikację usług jako kompleksowe przedsiębiorcy powinni zawsze dokładnie analizować, czy w danym przypadku występuje właśnie tego rodzaju usługa. Dokonując takiej oceny warto pamiętać o następujących kryteriach:

  • Usługa kompleksowa jest wykonywana na rzecz jednego klienta, który oczekuje jednej płatności za całą usługę. Innymi słowy klient oczekuje, że nabędzie usługę jako całość, a nie że będzie zmuszony do oddzielnego nabywania poszczególnych jej składników.
  • O usłudze kompleksowej można mówić wtedy, gdy różne elementy pomocnicze jedynie przyczyniają się do lepszego skorzystania z usługi wiodącej, ale nie są warunkiem niezbędnym do wykonania głównego świadczenia (np. skorzystanie z usług kosmetycznych podczas konferencji odbywającej się w hotelu SPA w ramach kompleksowego pakietu konferencyjnego).

Usługi złożone powinny stanowić gospodarczą całość i być ze sobą ściśle powiązane, a ich rozdzielenie byłoby sztuczne i nienaturalne.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 13.08.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zdjęcia

Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia
Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK