REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

kary porządkowe, urząd skarbowy
kary porządkowe, urząd skarbowy

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Ordynacją podatkową organy skarbowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary porządkowej. Przepisy szczegółowo określają, kto i z jakiego powodu może zostać ukarany takim zobowiązaniem. Ponadto można w nich znaleźć maksymalną kwotę kary, która może ulec modyfikacjom wraz z nowym rokiem podatkowym. Poniżej prezentujemy zasady nakładania kar porządkowych w 2014 i 2015 r.

Na kogo i kiedy może zostać nałożona kara porządkowa?

Zgodnie z art. 262 par. 1 Ordynacji podatkowej karą porządkową może zostać ukarana strona postępowania podatkowego, jej pełnomocnik, świadek albo biegły. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zostali oni w prawidłowy sposób wezwani przez organ podatkowy, a mimo to:

REKLAMA

  • nie stawili się osobiście, bez uzasadnionej przyczyny, mimo iż byli do tego zobowiązani,
  • bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności,
  • opuścili miejsce przeprowadzania czynności przed jej zakończeniem, bez zezwolenia organu skarbowego.

Dodatkowo, jak podkreślono w par. 2 i 3 powyższego przepisu, kary porządkowe dotyczą także osób, które zgodziły się na powołanie na biegłego, osób trzecich, które bezzasadnie odmawiają okazania przedmiotu oględzin, oraz uczestników rozprawy, którzy przez swoje niewłaściwe zachowanie utrudniają jej przebieg.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warto zwrócić uwagę na fakt, że aby podatnik mógł zostać zdyscyplinowany karą porządkową, odwołanie się od nałożenia kary musi być przede wszystkim bezzasadne. Jak jednak wynika z dotychczasowych interpretacji, zasadność oznacza, że pomimo naprawdę wszelkich wysiłków podjętych w celu zapobieżenia powyższym sytuacjom nie udało się dopełnić obowiązków. Organy skarbowe niezwykle surowo oceniają tego typu postępowanie, decydując się na udzielenie lub odstąpienie od kary.

Ponadto, jak wskazano w par. 4, kary porządkowej nie można nałożyć na podatnika w sytuacji, gdy przesłuchanie jest prowadzone za zgodą strony - o czym mowa w art. 199 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Kara porządkowa - procedury

W przepisach nie określono ściśle wysokości kary porządkowej za poszczególne przewinienia. Wskazano natomiast, jaka jest maksymalna stawka takiego zobowiązania - w roku 2014 wynosi ona 2800 zł.

REKLAMA

Maksymalna wysokość kary porządkowej wynika z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, z dnia 26 sierpnia 2013 r. Wartość kwoty jest uzależniona od tego, jakim zmianom ulega wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych dwóch kwartałach danego roku w stosunku do roku poprzedniego (art. 262a par. 1). Co ważne, kwota maksymalnej kary rośnie wraz ze zwiększeniem się wskaźnika, jeśli natomiast jego wartość jest ujemna - kwota ta pozostaje bez zmian.

W art. 262 określono także procedurę, jaką należy zastosować w przypadku nakładania kar porządkowych. Przede wszystkim, zgodnie z par. 5, ma ona formę postanowienia. Termin jej płatności wynosi 7 dniem dni, licząc od dnia doręczenia takiego postanowienia (par. 5a).

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Kara porządkowa - zażalenia i uchylenia

Podatnik, na którego nałożona została kara porządkowa, nie pozostaje bezradny. Ma on prawo do zażalenia (zarówno na samą zasadność nałożenia kary, jak i jej wysokość) oraz do wniosku o uchylenie postanowienia o karze.

Zatem zgodnie z par. 6 ukarany ma 7 dni na złożenie wniosku o uchylenie, licząc od dnia dostarczenia postanowienia o nałożeniu kary porządkowej. Organ skarbowy może w tym przypadku uznać, że podatnik posiada usprawiedliwienie faktu niestawienia się bądź niedopełnienia innych obowiązków, za które został ukarany. W takim przypadku konieczność uregulowania kary zostanie uchylona, jednak - jak wspomniano już wcześniej - uzasadnienia są poddawane surowej ocenie organów skarbowych. Gdy organ skarbowy odmówi podatnikowi uchylenia kary, ten ostatni także może złożyć zażalenie (art. 236).

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA