| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Zgodnie z Ordynacją podatkową organy skarbowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary porządkowej. Przepisy szczegółowo określają, kto i z jakiego powodu może zostać ukarany takim zobowiązaniem. Ponadto można w nich znaleźć maksymalną kwotę kary, która może ulec modyfikacjom wraz z nowym rokiem podatkowym. Poniżej prezentujemy zasady nakładania kar porządkowych w 2014 i 2015 r.

W art. 262 określono także procedurę, jaką należy zastosować w przypadku nakładania kar porządkowych. Przede wszystkim, zgodnie z par. 5, ma ona formę postanowienia. Termin jej płatności wynosi 7 dniem dni, licząc od dnia doręczenia takiego postanowienia (par. 5a).

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Kara porządkowa - zażalenia i uchylenia

Podatnik, na którego nałożona została kara porządkowa, nie pozostaje bezradny. Ma on prawo do zażalenia (zarówno na samą zasadność nałożenia kary, jak i jej wysokość) oraz do wniosku o uchylenie postanowienia o karze.

Zatem zgodnie z par. 6 ukarany ma 7 dni na złożenie wniosku o uchylenie, licząc od dnia dostarczenia postanowienia o nałożeniu kary porządkowej. Organ skarbowy może w tym przypadku uznać, że podatnik posiada usprawiedliwienie faktu niestawienia się bądź niedopełnienia innych obowiązków, za które został ukarany. W takim przypadku konieczność uregulowania kary zostanie uchylona, jednak - jak wspomniano już wcześniej - uzasadnienia są poddawane surowej ocenie organów skarbowych. Gdy organ skarbowy odmówi podatnikowi uchylenia kary, ten ostatni także może złożyć zażalenie (art. 236).

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

kary porządkowe, urząd skarbowy
kary porządkowe, urząd skarbowy

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK