| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Zgodnie z Ordynacją podatkową organy skarbowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary porządkowej. Przepisy szczegółowo określają, kto i z jakiego powodu może zostać ukarany takim zobowiązaniem. Ponadto można w nich znaleźć maksymalną kwotę kary, która może ulec modyfikacjom wraz z nowym rokiem podatkowym. Poniżej prezentujemy zasady nakładania kar porządkowych w 2014 i 2015 r.

W art. 262 określono także procedurę, jaką należy zastosować w przypadku nakładania kar porządkowych. Przede wszystkim, zgodnie z par. 5, ma ona formę postanowienia. Termin jej płatności wynosi 7 dniem dni, licząc od dnia doręczenia takiego postanowienia (par. 5a).

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Kara porządkowa - zażalenia i uchylenia

Podatnik, na którego nałożona została kara porządkowa, nie pozostaje bezradny. Ma on prawo do zażalenia (zarówno na samą zasadność nałożenia kary, jak i jej wysokość) oraz do wniosku o uchylenie postanowienia o karze.

Zatem zgodnie z par. 6 ukarany ma 7 dni na złożenie wniosku o uchylenie, licząc od dnia dostarczenia postanowienia o nałożeniu kary porządkowej. Organ skarbowy może w tym przypadku uznać, że podatnik posiada usprawiedliwienie faktu niestawienia się bądź niedopełnienia innych obowiązków, za które został ukarany. W takim przypadku konieczność uregulowania kary zostanie uchylona, jednak - jak wspomniano już wcześniej - uzasadnienia są poddawane surowej ocenie organów skarbowych. Gdy organ skarbowy odmówi podatnikowi uchylenia kary, ten ostatni także może złożyć zażalenie (art. 236).

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Czytaj także

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

kary porządkowe, urząd skarbowy
kary porządkowe, urząd skarbowy

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK