| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Podatki 2010

Podatki 2010

Rok 2010 przyniósł liczne zmiany w podatkach. Nie są to może oprócz VAT zmiany fundamentalne, tym niemniej warto się z nimi zapoznać, bo skutki nieznajomości prawa podatkowego są najczęściej opłakane.

VAT

Zmienione zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, nowe zasady rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów - to tylko niektóre nowości jakie zaczną obowiązywać od nowego 2010 roku. Zmieniły się również kwoty limitów związanych z VAT.

Mały podatnik VAT - limity obrotu

Limit zwolnienia przedmiotowego w VAT

Więcej w naszym cyklu VAT 2010

PIT

Szczęśliwie większe zmiany oszczędziły ten podatek. Zmieniono część formularzy PIT. Wyłączono możliwość zaliczania do kosztów podatkowych dodatkowej opłaty produktowej, o której mowa w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz.U. Nr 79, poz. 666), z tym że kosztem uzyskania przychodów są poniesione wydatki, o których mowa w art. 37 ust. 4, oraz poniesione opłaty, o których mowa w art. 38 ust. 2 tej ustawy.

Od 2010 roku nie można też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych ze środków otrzymanych w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich, które zostały wypłacone za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a które są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 i 137 ustawy o PIT.

Skala PIT i koszty w 2010 r. oraz limity ulg i odliczeń pozostały zasadniczo bez zmian.

Inne ważniejsze zmiany

Przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o korzystniejszym opodatkowaniu najmu rozliczanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od 2010 roku bez względu na wysokość przychodów z najmu płacić będziemy 8,5% od tych przychodów.

Natomiast jak co roku nieznacznie wzrosły stawki karty podatkowej.

Również tradycyjnie wzrosły w 2010 r. o wskaźnik inflacji maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2010 r. Jednak o podatkach i opłatach decyduje rada gminy. Jeżeli rada nie uchwaliła nowych stawek przed końcem 2009 roku, to w 2010 będą obowiązują stawki dotychczasowe.

Oprac. Paweł Huczko

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK