| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Samozatrudnienie a podatek liniowy

Samozatrudnienie a podatek liniowy

Niezłożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym z zachowaniem ustawowego terminu spowoduje niemożność rozliczenia dochodów podatkiem liniowym.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) osoby, które wybrały samozatrudnienie, mogą rozliczać się ze swych przychodów według stawki liniowej 19% albo na zasadach ogólnych.

Artykuł 9a ust. 1 ustawy o PIT stanowi, iż dochody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnicy mają również możliwość wybrania sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, czyli podatkiem liniowym. Wtedy jednakże zobowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze właśnie takiego sposobu opodatkowania.

Dokonany wybór dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy zawiadomi (w formie pisemnej) właściwego naczelnika urzędu skarbowego o swojej rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.

Zobacz: Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Jednakże wybór podatku liniowego podlega ograniczeniu z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Podatnik traci prawo do rozliczenia się podatkiem liniowym jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał lun wykonuje w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Wtedy musi on wpłacić zaliczki od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczone przy zastosowaniu skali podatkowej wraz z odsetkami.

W ustawie jest zresztą wyraźnie wskazane, kiedy wykonywanie danych czynności nie może być uznane za działalność gospodarczą, gdyż w istocie stanowi „ukrytą” umowę o pracę. Muszą być tu spełnione łącznie trzy warunki:
a) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
b) czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
c) wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jeżeli podatnik decyduje się na samozatrudnienie ze względu na 19% podatek liniowy, to trzeba mieć na uwadze to, iż nie zawsze ten sposób rozliczeń jest opłacalny. Jest to uzależnione przede wszystkim od następujących okoliczności:
- poziomu dochodów podatnika,
- możliwości skorzystania z ulg podatkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozliczanie się podatkiem liniowym wyklucza możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy samotnie wychowywanym dzieckiem.
Rozliczanie się podatkiem liniowym wyklucza możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy samotnie wychowywanym dzieckiem.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK