| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Inwestycje na Białorusi – ulgi celne

Inwestycje na Białorusi – ulgi celne

Inwestorzy zagraniczni, którzy planują modernizację działających przedsiębiorstw lub budowę nowego zakładu produkcyjnego na Białorusi mogą skorzystać z ulg podatkowych i celnych przy wwozie niektórych środków trwałych.

Spółki zagraniczne działające na Białorusi mają prawo do skorzystania z ulgowych opłat celnych na wwożony sprzęt i urządzenia, które posłużą w celu modernizacji przedsiębiorstwa lub wyposażenia nowego zakładu produkcyjnego. Pod warunkiem jednak, że dana spółka znajdzie się w zatwierdzonym przez białoruską Radę Ministrów wykazie przedsiębiorstw o zaawansowanej technologii.

Kredyt na pokrycie opłat celnych

W innych przypadkach biznesmen może otrzymać kredyt na pokrycie opłat celnych. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Mińsku przy Ambasadzie RP (WPHI) podaje, że kredyt podatkowy na okres do sześciu miesięcy udzielany jest na podstawie decyzji Rady Ministrów po jej uzgodnieniu z prezydentem Białorusi. Jeżeli przedsiębiorcy będzie zależało na dłuższym okresie, to kredyt podatkowy zostanie udzielony na podstawie decyzji prezydenta kraju.

Zobacz: Problem z odliczeniem VAT z faktury za media - porada

Opłaty celne w ratach

WPHI w Mińsku zaznacza, że przy wwozie na Białoruś urządzeń technologicznych i części zapasowych do nich można uzyskać rozłożenia na raty podatku VAT i akcyzy.
O odroczeniu lub rozłożeniu na raty opłaty z tytułu VAT decyduje naczelnik urzędu celnego, w którym dokonywana jest odprawa celna.

Podanie o odroczenie lub rozłożenie na raty opłat z tego tytułu składa się osobno na każdą partię towaru przewożonego przez białoruski obszar celny w ramach jednego kontraktu i na podstawie jednego dokumentu przewozowego.

Trzeba pamiętać, że osobom zalegającym z opłatami ceł, odsetek, grzywien i kar finansowych nie jest udzielana zgoda na odroczenie lub rozłożenie na raty podatku VAT i akcyzy.

Opłaty za raty

Za odroczenie lub rozłożenie na raty trzeba dokonać opłaty prolongacyjnej w wysokości stopy procentowej białoruskiego Banku Narodowego obowiązującej w dniu wpłaty należności z tytułu VAT i akcyzy. Odroczenie lub rozłożenie na raty może być zabezpieczone:

  • Gwarancją banku lub innej instytucji kredytowej posiadającej licencję Banku Narodowego na prowadzenie operacji walutowych i wpisanej do rejestru gwarantów wniesienia opłat celnych, prowadzonego przez białoruski Państwowy Komitet Celny.
  • Zastawem towarów i środków transportowych - w tym przypadku przedsiębiorca zawiera z urzędem celnym umowę o zastawie. W charakterze zabezpieczenia spłaty podatku VAT i akcyzy inwestor może wnieść na rachunek depozytowy urzędu celnego należną kwotę.

Zobacz: Co to jest ewidencja wyposażenia?

Opłatę prolongacyjną od płatności rozłożonej na raty ponosi płatnik VAT i akcyzy, opłacając ją w wysokości stopy procentowej Banku Narodowego obowiązującej w dniu spłaty części sumy podatku VAT i akcyzy.

Przedsiębiorca, który skorzystał z odroczenia lub rozłożenia na raty należności z tytułu VAT i akcyzy zobowiązany jest do opłacenia podatku VAT, akcyzy i odsetek najpóźniej w ostatnim dniu terminu, na który został udzielony kredyt. Odsetki mogą być spłacone zarówno w rublach białoruskich, jak i w innej walucie skupowanej przez Bank Narodowy Białorusi.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Trzeba pamiętać, że osobom zalegającym z opłatami ceł, odsetek, grzywien i kar finansowych nie jest udzielana zgoda na odroczenie lub rozłożenie na raty podatku VAT i akcyzy.
Trzeba pamiętać, że osobom zalegającym z opłatami ceł, odsetek, grzywien i kar finansowych nie jest udzielana zgoda na odroczenie lub rozłożenie na raty podatku VAT i akcyzy.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »