| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jednolity podatek socjalny w Rosji?

Jednolity podatek socjalny w Rosji?

Inwestor zagraniczny, który prowadzi działalność gospodarczą w Rosji musi się liczyć z tym, że zapłaci jednolity podatek socjalny. Płacą go osoby prawne, które zatrudniają i wypłacają wynagrodzenia osobom fizycznym.

Przedsiębiorstwo zagraniczne działające w Rosji podlega przepisom rosyjskiego prawa podatkowego i prawa pracy. Jednolity podatek socjalny, którego polskim odpowiednikiem są składki ZUS jest naliczany zarówno od wypłat rosyjskich, jak i zagranicznych osób fizycznych.

Przedmiot opodatkowania to wypłaty na rzecz osób fizycznych według umów o pracę i innych umów cywilno – prawnych przedmiotem, których jest wykonanie prac i usług. Wyjątkiem są wypłaty na rzecz przedsiębiorców prywatnych. Maksymalna stawka tego podatku wynosi 26 proc.

Zobacz: Gdy faktura zawiera błędy - porada

Gdzie załatwić formalności?

Inwestor działający na rynku rosyjskim zobowiązany jest do comiesięcznego wpłacenia zaliczki na jednolity podatek socjalny. Zaliczkę przekazuje się w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym. Z kolei do 15 kwietnia następnego roku należy ustalić i obliczyć całkowitą kwotę tego podatku i dopłacić różnicę do budżetu państwa.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie podaje, że firmy wypłacające wynagrodzenia pracownikom zobowiązane są do złożenia w rosyjskim urzędzie skarbowym rozliczenie zaliczek i deklarację podatkową na jednolity podatek socjalny.

Ponadto przedsiębiorstwa zagraniczne muszą się skontaktować z następującymi urzędami w celu złożenia kolejnych dokumentów:

• Zestawienie rozliczeniowe środków przekazanych do funduszu, które się składa w oddziale terytorialnym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Federacji Rosyjskiej;
• Indywidualne informacje o stażu pracy, wynagrodzeniu, dochodzie i naliczonych składkach ubezpieczeniowych, które się składa w oddziale terytorialnym Funduszu Emerytalnego Rosji;
• Zestawienie rozliczeniowe środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych FR, które składa się za każdy kwartał.

Zobacz: Co to jest dowód księgowy?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Inwestor działający na rynku rosyjskim zobowiązany jest do comiesięcznego wpłacenia zaliczki na jednolity podatek socjalny.
Inwestor działający na rynku rosyjskim zobowiązany jest do comiesięcznego wpłacenia zaliczki na jednolity podatek socjalny.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK