| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki VAT 0% przy WDT

Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki VAT 0% przy WDT

Przedsiębiorca, który dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, ma możliwość zastosowania do danych transakcji preferencyjnej stawki VAT 0%. Musi jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze - zarówno on, jak i odbiorca muszą być podatnikami zgłoszonymi do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych i tym samym posiadać identyfikator podatkowy poprzedzony dwuliterowym kodem swojego kraju. Po drugie - musi nastąpić przemieszczenie towaru z Polski do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, co należy odpowiednio udokumentować.

E-dokumenty

Co ciekawe, do zastosowania stawki 0% wystarczające mogą być również dokumenty w formie elektronicznej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej w dniu 8 stycznia 2014 r. interpretacji indywidualnej (sygn. ILPP4/443-465/13-5/ISN). W pytaniu podatnika zostało przedstawione zdarzenie przyszłe, odnoszące się do zliberalizowania oraz uproszczenia dotychczas stosowanych zasad wysyłania e-faktur oraz otrzymywania w formie elektronicznej potwierdzeń dostarczenia towarów nabywcy.

Spółka stanęła przy stanowisku, że prawidłowym będzie posiadanie - oprócz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku oraz korespondencji handlowej -  potwierdzenia przyjęcia towarów przez nabywcę przesłanego przez niego w formie e-maila zwrotnego (w przypadku e-faktur) lub w postaci skanu w formacie PDF (w przypadku faktur tradycyjnych) na bezpieczny adres poczty elektronicznej.

Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 % stawkę podatku VAT

Dyrektor IS przychylił się do tego stanowiska, podając w uzasadnieniu: “Zasadniczo dopuszczalna jest każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniała ona wywóz towarów z terytorium kraju i ich dostarczenie na terytorium innego państwa członkowskiego. W dobie szeroko rozumianej komunikacji technicznej nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesyłanemu np.: w formie elektronicznej, skanem czy faxem. Dla zastosowania stawki 0% dla transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie jest konieczne zatem posiadanie danego dokumentu w formie papierowej, wystarczy jego wersja elektroniczna.”

Dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT 0% przy transakcji WDT konieczne jest zatem skompletowanie wymaganej ustawą dokumentacji. Nie ma natomiast znaczenia, czy podatnik otrzyma ją w tradycyjnej papierowej formie, czy też w wersji elektronicznej.

Autor: Beata Kostrzycka - specjalista ds. księgowości, wfirma.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK