| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż PIT za 2014 r. będzie rozliczała administracja podatkowa za podatników. Rozliczenie miałoby objąć osoby, które uzyskują przychody z tytułu pracy, emerytury czy renty oraz nie korzystają z innych, preferencyjnych sposobów rozliczeń.

Co czwarty podatnik rozliczony przez fiskusa?

Z danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów, które uwzględniają poszczególne formy rozliczenia i źródła przychodów wynika, że w 2012 r. złożono łącznie 25,18 mln zeznań podatkowych. Nie jest to jednak tożsame z liczbą podatników, bo ta sama osoba może uzyskiwać np. przychód ze stosunku pracy oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo i w zestawieniu MF jest ujmowana podwójnie. Dokładając do tego wyniku osoby, które korzystały z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i złożyły zeznanie za 2012 r., otrzymamy łącznie nieco ponad 26 mln rozliczeń. Gdyby ta liczba była tożsama z liczbą podatników, można byłoby powiedzieć, że z nowych rozwiązań potencjalnie skorzysta co czwarty podatnik. W rzeczywistości ta liczba jest nieco mniejsza. 

24 324 790 podatników, których dochody opodatkowane były przy zastosowaniu skali podatkowej; Podatnicy, których dochody opodatkowane były stawką 19%:
- z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej - 429 096 podatników (nie wiemy ilu z nich jednocześnie uzyskało przychody opodatkowane skalą np. z pracy)
- uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych - 356 329 podatników
- uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r. - 68 851 podatników.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK