| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Ekspert radzi w jaki sposób ustalić wartość początkową środka trwałego, w sytuacji, w której kwota należności była wyrażona w walucie obcej.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna cenę nabycia. Za cenę nabycia, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania,a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy: Jak opodatkowana jest sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności?

W przypadku faktur dokumentujących nabycie środka trwałego wyrażonych w walucie obcej, np. EURO, należy przeliczyć jej wartość na złotówki, wg średniego kursu NBP danej waluty,z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury dokumentującej nabycie środka trwałego.

W art. 22 g ust. 5 ustawy o PIT ustawodawca wskazał, że ustaloną w powyższy sposób cenę nabycia należy skorygować o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Zatem data uregulowania zobowiązania ma tutaj kluczowe znaczenie.

Przez różnicę kursową należy zatem rozumieć różnicę pomiędzy średnim kursem NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę wystawienia dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztu, a faktycznie zastosowanym kursem tej waluty z dnia dokonania zapłaty.

Stosownie do art. 15a ustawy o PIT, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Zatem różnice kursowe tylko wtedy wpłyną na wartość początkową środka trwałego, a także na wielkość rat amortyzacyjnych, jeśli zobowiązanie z tytułu nabycia środka trwałego udokumentowane  fakturą zostanie uregulowane (opłacone) przed dniem oddania tego środka trwałego do używania.

Polecamy: Wyprzedaż kolekcji na allegro nie przekonuje fiskusa

Takie stanowisko zajął także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdzając,
że wartość początkowa środka trwałego nie może zostać skorygowana o różnice kursowe z tytułu zobowiązań, które nie zostały zrealizowane (naliczone) do dnia przekazania środka trwałego
do używania (ILPB3/423-877/09-8/DS ).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »