| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprzedaż wysyłkowa a VAT

Sprzedaż wysyłkowa a VAT

Podatnik produkuje etui na okulary i sprzedaje je osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej w Belgii i Holandii. Obrót roczny nie przekroczy 250.000 zł. Czy może traktować to jako sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i opodatkować stawką 23% VAT?

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez polskiego podatnika VAT lub na jego rzecz z Polski na terytorium państwa UE inne niż Polska, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, m.in. pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz innego podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej (np. osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej).

Sprzedaż wysyłkowa nie dotyczy towarów montowanych lub instalowanych oraz nowych środków transportu, oraz towarów wysyłanych przez pośrednika opodatkowanego (art.120 ustawy o VAT), a w przypadku wyrobów akcyzowych miejscem dostawy będzie zawsze kraj przeznaczenia.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju występuje również, jeżeli dla dokonania tej sprzedaży wysyłane lub transportowane z terytorium państwa trzeciego towary zostały sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów.

Dostawca dokonujący sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju do momentu przekroczenia progu ustalonego odrębnie dla każdego kraju przeznaczenia (kwota netto bez VAT dostaw do każdego poszczególnego kraju w danym roku w stosunku do limitu ustanowionego przez ten kraj) może wybrać czy miejscem dostawy będzie miejsce przeznaczenia, czy może całość sprzedaży z tego tytułu będzie opodatkowywać w kraju wysyłki. W Belgii próg wynosi 35000 EUR, a w Holandii 100000 EUR.

Przeliczenia kwot limitów dokonuje się według średniego kursu waluty, w której, w państwie członkowskim przeznaczenia, kwoty te są ustalane, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Jeśli dokonujący dostawy wybierze opodatkowanie w kraju przeznaczenia, sprzedawca będzie zobowiązany do zarejestrowania się na podatek VAT w kraju przeznaczenia i opodatkowania dostawy (sprzedaży wysyłkowej) według stawki obowiązującej w tym kraju oraz do dopełnienia wszystkich obowiązków dokumentacyjnych i ewidencyjnych z tym związanych tj. prowadzenie odpowiednich ewidencji VAT oraz składanie odpowiednich deklaracji podatkowych.

Dokonujący dostawy do momentu przekroczenia ustalonego progu może także opodatkowywać całość obrotu z tego tytułu w kraju wysyłki i na zasadach w nim obowiązujących.

Natomiast po przekroczeniu progu taki podatnik pozbawiony jest możliwości wyboru miejsca opodatkowania sprzedaży wysyłkowej. Całość sprzedaży musi być wówczas opodatkowana w kraju przeznaczenia zgodnie z zasadami tam obowiązującymi. Zasady obowiązujące w kraju przeznaczenia mają zastosowanie już do dostawy przekraczającej limit (nie następna po tej która spowodowała przekroczenie limitu).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »