| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Usługi medyczne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności a ryczałt

Usługi medyczne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności a ryczałt

Pielęgniarka wspólnie z lekarzem zamierzają świadczyć usługi medyczne osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Czy do rozliczeń mogą wybrać ryczałt?

Przekroczenie progu obrotów w trakcie roku podatkowego, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności podatkowej, lub w którym po raz pierwszy zastosowano ryczałt powoduje, że prawo stosowania ryczałtu zostanie utracone dopiero począwszy od następnego roku podatkowego.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być zastosowany wyłącznie w odniesieniu do działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zpd. Wśród nich są wymienione m.in. zawody lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki.

W załączniku nr 2 do ustawy o zpd wymienione są usługi, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wśród nich nie są wymienione usługi w zakresie opieki zdrowotnej.

Odpowiadając na pytanie postawione na początku artykułu należy stwierdzić, że pielęgniarka i lekarz mogą wybrać ryczałt do opodatkowania swojej działalności, jeżeli spełniają warunki opisane w treści artykułu.

Podstawa prawna: art. 4, 6, 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK