| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT. Czy usługi polegające na dowozie pensjonariuszy na dowozy rehabilitacyjne podlegają opodatkowaniu VAT?

Podatnik świadczy usługi transportowe na rzecz gminnego ośrodka pomocy społecznej (dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne). Czy usługa taka bedzie zwolniona z VAT?

Usługi pomocy społecznej oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związane, na rzecz beneficjenta tej pomocy, wykonywane przez określone w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podmioty podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT.

W powołanym artykule ustawy o VAT przewidziane jest zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT dla usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związane, na rzecz beneficjenta tej pomocy, wykonywane przez:

  • regionalne ośrodki polityki społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, rodzinne domy pomocy, ośrodki wsparcia i ośrodki interwencji kryzysowej,
  • wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę:
    • domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty posiadające zezwolenie wojewody,
    • placówki opiekuńczo-wychowawcze i ośrodki adopcyjno-opiekuńcze,
  • placówki specjalistycznego poradnictwa,
  • inne niż wymienione w lit. a-c placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku na podstawie zezwolenia wojewody, wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę,
  • specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Polecamy: Czy można obniżyć obrót należny VAT?

Zwolnienie przewidziane w ustawie dotyczy także świadczenia usług ściśle z tymi usługami pomocy społecznej związane, niemniej jednak jego zastosowanie ograniczone jest do świadczenia usług na rzecz beneficjenta usług pomocy społecznej oraz wyraźnie wskazanego kręgu podmiotów, które świadcząc te usługi korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Jak wynika z treści pytania, podatnik świadczy usługę transportową dla gminnego ośrodka pomocy społecznej. Dostawcą usługi nie jest więc podmiot świadczący usługę pomocy społecznej, ale podmiot zewnętrzny i odrębny od niego. Z kolei nabywcą usługi jest nie bezpośrednio beneficjent pomocy społeczne, ale podmiot świadczący usługę pomocy społecznej.

Polecamy: Ile zapłacisz za niewydanie paragonu

W rezultacie podatnik nie spełnia kryteriów uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania świadczonej przez niego usługi transportowej podatkiem od towarów i usług.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »