| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Czy usługi, których miejsce świadczenia (zgodnie z przepisami „miejsce świadczenia usług") znajduje się poza terytorium kraju należy wliczać do limitu zwolnienia podmiotowego?

Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT zwalnia się podatników u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty 150.000 zł. W art. 2 ustawy o VAT znajduje się tzw. słownik pojęć. Zgodnie z nim (art. 2 pkt 22 ustawy VAT) ilekroć w dalszych przepisach ustawy VAT jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrz-wspólnotową dostawę towarów. Jak więc wyraźnie wynika z połączenia tych regulacji do powyższego limitu nie należy w takim razie wliczać odpłatnego świadczenia usług poza terytorium kraju, gdyż nie mieści się w przywo­łanej wyżej definicji sprzedaży dla celów ustawy VAT.

Wskaźniki - limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Powyższa teza znajduje też potwierdzenie w interpretacjach organów podat­kowych. Poniżej przywołana została jedna z nich:

(...) stwierdzić należy, że nie stanowią sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług, których miejsce świadczenia (opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju, za które zgodnie z art. 2 pkt 1 rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...).

W związku z powyższym, przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, należy brać pod uwagę wyłącznie wartość opodatkowanej sprzedaży towarów i usług na terytorium kraju. W konsekwencji nie uwzględnia się m.in. wartości dostaw i świadczenia usług, które są zwolnione przed­miotowo, lub których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Komu przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT?

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że do wartości limitu zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy nie wlicza się kwot z tytułu sprzedaży usług świadczonych przez Zaintereso­wanego na rzecz podatników mających siedziby w innych niż Polska państwach Unii Europejskiej, dla których miejsce świadczenia ustalane będzie na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy, i które znajdować się będzie poza terytorium kraju.

Interpretacja indywidualna  Dyrektora Izby Skarbowej, w  Poznaniu z dnia 29 czerwiec 2011 r. sygnatura ILPP4/443-295/i11-2/EWW

Szczególny sposób wyliczania kwoty zwolnienia od VAT

(... ) należy stwierdzić, iż ustawodawca określa szczegółowy sposób ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku komisu i procedury marży. Jak wskazano wyżej ustawodawca w ww. przepisach art. 30 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 ustawy o VAT posługuje się pojęciem podstawa opodatkowania. Natomiast przepis art. 113 stanowi o wartości sprzedaży opodat­kowanej. Wartość sprzedaży opodatkowanej stanowi natomiast wartość uzyskaną z dostawy (sprzedaży) towaru będącego przedmiotem komisu. Powyższe wynika z faktu, że ustawodawca zrównał z dostawą wydanie towaru na podstawie umowy komisu. Zatem wartość sprzedaży nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna  Dyrektora Izby Skarbowej w  Katowicach z dnia 07  listopada 2011 r. sygnatura. IBPP2/443-466/11/L2

Artykuł jest fragmentem publikacji VAT. Poradnik dla księgowych autorstwa Janusza Piotrowskiego. Wydawnictwo: Wszechnica Podatkowa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK