| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Czy usługi, których miejsce świadczenia (zgodnie z przepisami „miejsce świadczenia usług") znajduje się poza terytorium kraju należy wliczać do limitu zwolnienia podmiotowego?

Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT zwalnia się podatników u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty 150.000 zł. W art. 2 ustawy o VAT znajduje się tzw. słownik pojęć. Zgodnie z nim (art. 2 pkt 22 ustawy VAT) ilekroć w dalszych przepisach ustawy VAT jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrz-wspólnotową dostawę towarów. Jak więc wyraźnie wynika z połączenia tych regulacji do powyższego limitu nie należy w takim razie wliczać odpłatnego świadczenia usług poza terytorium kraju, gdyż nie mieści się w przywo­łanej wyżej definicji sprzedaży dla celów ustawy VAT.

Wskaźniki - limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Powyższa teza znajduje też potwierdzenie w interpretacjach organów podat­kowych. Poniżej przywołana została jedna z nich:

(...) stwierdzić należy, że nie stanowią sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług, których miejsce świadczenia (opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju, za które zgodnie z art. 2 pkt 1 rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...).

W związku z powyższym, przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, należy brać pod uwagę wyłącznie wartość opodatkowanej sprzedaży towarów i usług na terytorium kraju. W konsekwencji nie uwzględnia się m.in. wartości dostaw i świadczenia usług, które są zwolnione przed­miotowo, lub których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Komu przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT?

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że do wartości limitu zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy nie wlicza się kwot z tytułu sprzedaży usług świadczonych przez Zaintereso­wanego na rzecz podatników mających siedziby w innych niż Polska państwach Unii Europejskiej, dla których miejsce świadczenia ustalane będzie na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy, i które znajdować się będzie poza terytorium kraju.

Interpretacja indywidualna  Dyrektora Izby Skarbowej, w  Poznaniu z dnia 29 czerwiec 2011 r. sygnatura ILPP4/443-295/i11-2/EWW

Szczególny sposób wyliczania kwoty zwolnienia od VAT

(... ) należy stwierdzić, iż ustawodawca określa szczegółowy sposób ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku komisu i procedury marży. Jak wskazano wyżej ustawodawca w ww. przepisach art. 30 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 ustawy o VAT posługuje się pojęciem podstawa opodatkowania. Natomiast przepis art. 113 stanowi o wartości sprzedaży opodat­kowanej. Wartość sprzedaży opodatkowanej stanowi natomiast wartość uzyskaną z dostawy (sprzedaży) towaru będącego przedmiotem komisu. Powyższe wynika z faktu, że ustawodawca zrównał z dostawą wydanie towaru na podstawie umowy komisu. Zatem wartość sprzedaży nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna  Dyrektora Izby Skarbowej w  Katowicach z dnia 07  listopada 2011 r. sygnatura. IBPP2/443-466/11/L2

Artykuł jest fragmentem publikacji VAT. Poradnik dla księgowych autorstwa Janusza Piotrowskiego. Wydawnictwo: Wszechnica Podatkowa.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK