| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a zwolnienie od VAT

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a zwolnienie od VAT

Usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie zostały wymienione w prze­pisach określających wyłączenia ze zwolnienia od VAT. W przeszłości jednak w przy­padku gdy wynagrodzenie podatnika było określane w formie prowizji, kwotę tego wynagrodzenia mnożyło się razy 30.

Usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie zostały wymienione w prze­pisach określających wyłączenia ze zwolnienia od VAT. W przeszłości jednak w przy­padku gdy wynagrodzenie podatnika było określane w formie prowizji, kwotę tego wynagrodzenia mnożyło się razy 30. To oznaczało, że gdy obowiązywała kwota limitu 50.000 zł wystarczało że wynagrodzenie prowizyjne przekroczyło 1.666,67 i już kwota limitu została przekroczona.

1.666,67 zł x 30 = 50.000,10 zł

Natomiast po uchyleniu art. 113 ust. 1 pkt 8 nie obowiązuje już 30-krotność uzyskanej prowizji.

To oznacza, że kwotę wynagrodzenia (prowizji) nie trzeba już mnożyć razy 30. Dodatkowo została też dwukrotnie podniesiona kwota limitu zwolnienia podmiotowego. Najpierw od 2010 r. do 100.000 zł, a następnie od 2011 r. do 150.000 zł.

Polecamy: VAT-7, VAT-7K i VAT-7D – kiedy jaka deklaracja?

Na temat powyższego zagadnienia również można przywołać interpretacje:

Z przedstawionego w złożonym wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w trakcie roku podatkowego 2010 rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, zarządzania nieruchomościami wykonywanymi na zlecenie oraz wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionym. Nie świadczy Pan usług w zakresie doradztwa. Z uwagi na niską wartość osiąganych obrotów korzysta Pan ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, przy założeniu, że nie wykonuje Pan czynności wyłączonych ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 13, iż rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie 2010 r. mógł Pan korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r., o ile wcześniej wartość sprzedaży nie przekroczyła w proporcji do okresu prowadzonej działalności kwoty w wysokości 100.000 zł (zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o podatki od towarów i usług).

W przypadku, gdy w 2010 r. osiągnięta przez Pana łączna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej przekroczyła 100.000 zł i nie przekroczyła 150.000 zł, może Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2011 r. (zgodnie z wyżej cytowanym art. 2 ust. 5 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług).

Polecamy: Zakup samochodu a odliczenie VAT w 2012

Należy również stwierdzić, iż zgodnie z zapisem art. 113 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. może Pan nadal korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług do momentu przekroczenia w 2011 r. kwoty obrotu z tytułu sprzedaży opodatkowanej w wysokości 150.000 zł (art. 113 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Interpretacja indywidualna  Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 2 luty  2011 r. sygnatura ITPP1/443-1085/10/AJ

Artykuł jest fragmentem publikacji VAT. Poradnik dla księgowych autorstwa Janusza Piotrowskiego. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »