| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kurs waluty w CIT od wypłat dokonanych na rzecz nierezydentów

Kurs waluty w CIT od wypłat dokonanych na rzecz nierezydentów

Ekspert podpowiada jaki kurs waluty należy zastosować do przeliczania kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłat dokonanych na rzecz nierezydentów.

Kwoty wynagrodzeń należnych zagranicznym kontrahentom są z reguły ustalone i wypłacane w walucie obcej. Powstaje zatem pytanie, według jakiego kursu należy przeliczać na złote kwoty tych wynagrodzeń, w celu obliczenia kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych?

Stanowisko w tej sprawie zajął NSA (wyrok II FSK 1932/10z dnia 2 czerwca 2011 roku). Sąd stwierdził, że w ustawie PDOP nie zostały wyodrębnione w sposób szczególny zasady opodatkowania nierezydentów. Przepisy dotyczące opodatkowania nierezydentów są zawarte łącznie z przepisami dotyczącymi rezydentów. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy PDOP podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika z tego, że opodatkowanie nierezydentów następuje według tych samych przepisów, które dotyczą rezydentów.

Zgodnie zatem z art. 12 ust.2 ustawy PDOP, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast art. 12 ust. 3a ustawy PDOP stwierdza, że w odniesieniu do przychodów związanych z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c – 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Polecamy: serwis CIT

Wobec tego wypłacane w walucie obcej wynagrodzenia z tytułów określonych w art. 21 ust. 1 ustawy PDOP należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu przez zagranicznego kontrahenta polskiej spółki (zgodnie z art. 12 ust. 3a) – również wówczas, gdy jest to inny dzień, niż dzień dokonania wypłaty na rzecz tego kontrahenta.

Powołane powyżej rozstrzygnięcie Izby Finansowej NSA stoi w sprzeczności ze stanowiskiem, jakie prezentowały do tej pory organy podatkowe (przywołać tutaj należy m.in. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB4/423-287/10-2/MC z dnia 1 lutego 2011 roku, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB5/423-326/09-2/JC z dnia 2 września 2009 roku). Organy podatkowe stały na stanowisku, że dzień wypłaty należności nierezydentowi powinien być potraktowany jako dzień uzyskania przez niego przychodu, w konsekwencji czego, w celu przeliczenia na złote kwot wypłaconych kontrahentowi, należy zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty na rzecz kontrahenta.

Czas pokaże, jak orzeczenie NSA wpłynie na orzecznictwo organów podatkowych w tym zakresie.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »