| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kredyt na budowę nieruchomości - jak rozliczyć odsetki?

Kredyt na budowę nieruchomości - jak rozliczyć odsetki?

Budowie firmowej nieruchomości towarzyszy często zewnętrzne finansowanie w postaci kredytu. W jaki sposób przedsiębiorca może rozliczyć odsetki od takiego kredytu?

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej niekiedy, choć nie zawsze, konieczne jest posiadanie specjalnie przystosowanej do tego celu nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością budowy obiektu od podstaw. Kapitał potrzebny na tę inwestycję najczęściej pochodzi z kredytów bankowych, z którymi nierozerwalnie związane są odsetki. Tu nasuwa się pytanie, czy koszty te można zakwalifikować do kosztów podatkowych, zmniejszając w ten sposób podstawę opodatkowania, a jeśli tak – to kiedy?

Odsetki od kredytu inwestycyjnego kosztem…

Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, zawierającym listę kosztów, które w żadnym wypadku nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.  Ponadto warto podkreślić, że aby dany wydatek – w tym wypadku odsetki kredytowe – mógł zostać zakwalifikowany do kosztu uzyskania przychodów z prowadzonej działalności, musi on pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przedmiotem prowadzonej działalności.

Odsetki wynikające z oprocentowania kredytu bankowego przeznaczonego na budowę nieruchomości firmowej – wytworzenia środka trwałego – można uznać za koszty uzyskania przychodów. Pojawia się jednak pytanie, jaki przyjąć moment początkowy rozliczenia tych odsetek.

Polecamy: Składki ZUS 2012

…w postaci amortyzacji

W przypadku odsetek z tytułu kredytu bankowego finansującego budowę nieruchomości firmowej, naliczonych do dnia oddania obiektu do użytku, w myśl artykułu 22g ustawy o PIT, podatnik nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zamiast tego odsetki te zostaną zaliczone w poczet wartości początkowej środka trwałego, a następnie rozliczone w czasie w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zakończona inwestycja umożliwia rozliczenie odsetek w kosztach

Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia wydatków poniesionych w celu pokrycia odsetek od kredytu bankowego po dniu przekazania środka trwałego do użytku. Należy zaznaczyć, że koszty te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nie zwiększają więc wartości początkowej inwestycji. Warunkiem uznania ich za koszt podatkowy jest faktyczna zapłata. Jeśli odsetki są kapitalizowane, warunkiem wystarczającym uznania ich za koszt uzyskania przychodu jest ich kapitalizacja. 

Polecamy: Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Autor: Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK