| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się ogólne warunki obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.


Zwolnienie przewidziane dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej przestało obowiązywać 30 kwietnia 2011 r. Od 1 maja 2011 stosuje się ogólne zasady zwolnień (limity obrotów 20 i 40 tys. zł). Podatnicy tracą prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata lub zrzeczenie się rozliczenia w formie karty, nie wcześniej jednak niż z chwilą przekroczenia w 2011 r. kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł.

Polecamy: Kasy fiskalne 2011

W ramach karty podatkowej zwolnienie przestaje obejmować usługi wymienione w paragrafie 2.1 ust.2 lit.c.

Do 31.12.2012 roku zwalnia się także podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-32 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika tytułem działalności był wyższy niż 80%. W przypadku utraty prawa do sprzedaży bez kasy po przekroczeniu stosunku 80%, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym podatnik korzysta z tego zwolnienia i stosunek obrotu z poz. 1-32 załącznika do wszystkich pozycji jest równy lub niższy niż 80%. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w pierwszej połowie roku obrót liczy się w okresie pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia działalności. Natomiast u podatników rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy od rozpoczęcia następnego roku podatkowego.


Limit obrotów uprawniający do zwolnienia z kasy z tytułu obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dla podatników kontynuujących w tym roku działalność wynosi on 40 tys. zł rocznie, a dla podatników rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym – 20 tys. zł rocznie.

Polecamy: Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej

Zwolnienie traci moc:

·      po upływie dwóch miesięcy dla kontynuujących sprzedaż w danym roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł,

·      po przekroczeniu limitu 20 tys zł obrotu w przypadku podatników rozpoczynających tę działalność.


Rozporządzenie określa także katalog czynności, których wykonanie nie pozwala korzystać z żadnego zwolnienia (również limitu do 40 tys. zł rocznie). 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK