| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego - jak je ująć w księgach?

Wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego - jak je ująć w księgach?

Ekspert wyjaśnia w jaki sposób ująć w księgach wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego dla pracowników firmy.

RACHUNKOWOŚĆ

Świadczenia na rzecz pracowników, sfinansowane ze środków obrotowych, obciążają koszty działalności operacyjnej. Faktura za zorganizowanie spotkania wigilijnego dla pracowników firmy powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych w sposób następujący:

• jeśli jednostka prowadzi ewidencję kosztów wyłącznie w układzie rodzajowym:
kwota netto – Wn konto zesp. 4 „Inne świadczenia na rzecz pracowników”
kwota VAT – ujęcie w księgach następuje w zależności od rodzaju usługi wymienionej na fakturze:
- Wn konto zesp. 4 „Podatki i opłaty” lub „Inne świadczenia na rzecz pracowników” (w przypadku zakupu usługi gastronomicznej),
- Wn konto zesp. 2 „Podatek VAT naliczony” (w przypadku zakupu usługi cateringowej),
kwota brutto – Ma konto zesp. 2 „Zobowiązania z tytułu dostaw i usług”

• jeśli jednostka prowadzi ewidencję kosztów w układzie kalkulacyjnym, dodatkowe księgowanie będzie wyglądać następująco:
kwota netto (kwota brutto w przypadku zakupu usługi gastronomicznej)
– Wn konto zesp. 5 ”Koszty zarządu”
– Ma konto zesp. 4 „Rozliczenie kosztów”.

Polecamy: Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

VAT

W przypadku zakupu usługi cateringowej będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (o ile będzie ona wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych), natomiast w przypadku zakupu usługi gastronomicznej – nie. Wynika to z faktu, że w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi cateringowe zostały sklasyfikowane w innym grupowaniu niż usługi gastronomiczne. Usługi gastronomiczne polegają bowiem na przygotowaniu i podawaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany – symbol PKWiU 56.10.1.0 „Usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych”. Usługi cateringowe polegają na przygotowaniu i dostarczeniu zamówionych posiłków do wskazanego miejsca – symbol PKWiU 56.21.19.0 „Usługi przygotowania i dostarczania żywności dla pozostałych odbiorców zewnętrznych (catering)”.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone ostatnio wydanymi interpretacjami indywidulanymi: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 października 2011 roku (ITPP1/443-1073/11/IK) czy Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 września 2011 roku (IPTPP2/443-221/11-8/PM).

Polecamy: Składki ZUS 2012

CIT

Spotkanie wigilijne organizowane dla pracowników mieści się w szeroko rozumianym pojęciu imprez integracyjnych. Mają one na celu m.in. zintegrowanie załogi, polepszenie relacji pomiędzy pracownikami, poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy, poprzez zintegrowanie pracowników z firmą i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez przedsiębiorcę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK