| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego - jak je ująć w księgach?

Wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego - jak je ująć w księgach?

Ekspert wyjaśnia w jaki sposób ująć w księgach wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego dla pracowników firmy.

Spełnione są zatem warunki, o których mowa w art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wydatki te mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 lipca 2011 roku (IPPB1/415-544/11-2/EC).

PIT

Odnośnie powstania obowiązku ustalenia przychodu u uczestnika imprezy integracyjnej funkcjonują dwa poglądy. Pierwszy – przychód powstaje, gdy możliwe jest przyporządkowanie świadczenia poszczególnym uczestnikom imprezy. Gdy faktyczna liczba uczestników nie jest znana, nie jest możliwe określenie wysokości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika, więc przychód ze stosunku pracy nie powstaje. Drugi – nawet gdy z faktury zakupu usług cateringowych lub gastronomicznych nie wynika ilość osób biorących udział w spotkaniu, pracodawca ma możliwość ustalenia przychodu otrzymanego przez pracownika. Tak ustalony przychód z tytułu uczestnictwa w spotkaniu wigilijnym zwiększa przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na zasadach ogólnych dotyczących wynagrodzeń.

Drugie stanowisko zostało niejako potwierdzone przez Izbę Finansową NSA. 24 października 2011 roku w pełnym składzie podjęła ona uchwałę (sygn. akt II FPS 7/10) w sprawie opodatkowania pakietów medycznych, w której uznała, że wykupione przez pracodawcę pakiety medyczne stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK