| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

Od lipca tego roku na terenie wybranych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce działa elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który zastąpił dotychczasowy system winietowy. Aby korzystać z sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie zwane viaBOX, które można otrzymać po wniesieniu kaucji w odpowiedniej wysokości. Ekspert wyjaśnia, czy kaucja ta może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT.

Zgodnie z definicją słownikową kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia tego zobowiązania.Kaucja jest to zatem opłatą, która co do zasady podlega zwrotowi. Jedynie w przypadku, gdy podmiot, który wpłacił kaucję nie wywiąże się z ciążących na nim zobowiązań, druga strona ma prawo do zatrzymania wpłaconej kwoty.

W przypadku oddania urządzenia viaBOX powyższa kaucja podlega zwrotowi. Warunkiem jej zwrotu jest m.in. brak zaległości w płatnościach z tytułu opłaty elektronicznej.

Z istoty zabezpieczającego charakteru kaucji wynika zatem, iż nie ma ona natury świadczenia definitywnego. Jest ona świadczeniem o charakterze zwrotnym, zatem nie może stanowić KUP w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT. Kosztami podatkowymi mogą być tylko takie wydatki, które mają definitywny (rzeczywisty) charakter. Wydatkiem definitywnym nie jest zaś wydatek, który został podatnikowi zwrócony w jakikolwiek sposób. 

Biorąc pod uwagę powyższe kaucja wpłacona przez użytkownika systemu viaTOLL w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX nie stanowi KUP w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT. Wpłacona kwota podlega bowiem zwrotowi po oddaniu urządzenia (przy spełnieniu dodatkowych warunków).

Elżbieta Staszkiewicz
Ekspert w firmie doradczej KPMG w biurze w Katowicach

Polecamy serwis: CIT

Polecamy artykuły

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?
Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK