| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

Od lipca tego roku na terenie wybranych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce działa elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który zastąpił dotychczasowy system winietowy. Aby korzystać z sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie zwane viaBOX, które można otrzymać po wniesieniu kaucji w odpowiedniej wysokości. Ekspert wyjaśnia, czy kaucja ta może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT.

Zgodnie z definicją słownikową kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia tego zobowiązania.Kaucja jest to zatem opłatą, która co do zasady podlega zwrotowi. Jedynie w przypadku, gdy podmiot, który wpłacił kaucję nie wywiąże się z ciążących na nim zobowiązań, druga strona ma prawo do zatrzymania wpłaconej kwoty.

W przypadku oddania urządzenia viaBOX powyższa kaucja podlega zwrotowi. Warunkiem jej zwrotu jest m.in. brak zaległości w płatnościach z tytułu opłaty elektronicznej.

Z istoty zabezpieczającego charakteru kaucji wynika zatem, iż nie ma ona natury świadczenia definitywnego. Jest ona świadczeniem o charakterze zwrotnym, zatem nie może stanowić KUP w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT. Kosztami podatkowymi mogą być tylko takie wydatki, które mają definitywny (rzeczywisty) charakter. Wydatkiem definitywnym nie jest zaś wydatek, który został podatnikowi zwrócony w jakikolwiek sposób. 

Biorąc pod uwagę powyższe kaucja wpłacona przez użytkownika systemu viaTOLL w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX nie stanowi KUP w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT. Wpłacona kwota podlega bowiem zwrotowi po oddaniu urządzenia (przy spełnieniu dodatkowych warunków).

Elżbieta Staszkiewicz
Ekspert w firmie doradczej KPMG w biurze w Katowicach

Polecamy serwis: CIT

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?
Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK