| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy programista musi zakładać firmę?

Czy programista musi zakładać firmę?

Podatnik będący zatrudniony na umowę o pracę i nie będący jednocześnie przedsiębiorcą, planuje po godzinach pracy stworzyć oprogramowanie, które będzie wyłącznie jego autorstwa, a następnie zamierza odpłatnie udzielać je osobom zainteresowanym w formie licencji na jego używanie. Czy uzyskane w ten sposób przychody będą przychodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Programista i własna firma

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w interpretacji  indywidualnej nr  IPTPB1/415-6/11-2/MD zakładanie firmy przez informatyka programistę nie jest w tej sytuacji konieczne. Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Ponadto czynności związane z wytworzeniem przez informatyka oprogramowania nie będą miały charakteru ciągłego ani zorganizowanego, w związku z czym nie będą nosiły znamion pozarolniczej działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zatem zgodnie z art. 18 ustawy o PIT przychody z tytuły sprzedaży licencji będą zaliczane do przychodów z praw majątkowych, a dochód pochodzący z tego źródła należy dodać w zeznaniu rocznym do innych dochodów.

Dla kogo licencja?

Istotne znaczenie będzie mieć natomiast fakt, komu sprzedawane będą licencje do programu, tzn. czy to będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zatem, jeśli podatnik będzie uzyskiwać przychody z praw majątkowych od płatników określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, płatnicy ci będą zobowiązani do potrącania i odprowadzania należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w trakcie roku podatkowego.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił natomiast, że ustawodawca nie przewidział w ustawie o PIT wpłaty przez podatnika (tu: informatyka programisty) zaliczek w ciągu roku podatkowego, w przypadku uzyskiwania dochodów z praw majątkowych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zatem dochód uzyskany z praw majątkowych będzie podlegał opodatkowaniu łącznie z pozostałymi dochodami w zeznaniu rocznym na zasadach ogólnych, określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, tzn. z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku oraz pobranych przez płatników zaliczek na podatek dochodowy.

Polecamy: Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »