| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Opcje menedżerskie, programy opcji na akcje i podobne adresowane do pracowników zagościły w Polsce wraz ze zwiększeniem działalności dużych organizacji zagranicznych. W latach dziewięćdziesiątych programami nabywania akcji zaczęli być obejmowani pracownicy spółek zagranicznych prowadzących działalność w Polsce, a także pracownicy polskich spółek-córek zagranicznych korporacji. W większości przypadków wówczas mieliśmy do czynienia z oferowaniem pracownikom w Polsce możliwości nabywania akcji spółek zagranicznych w ramach programów prowadzonych za granicą. Z biegiem czasu programy opcji na akcje i podobne przestały jednak być w Polsce domeną organizacji zagranicznych i obecnie wiele polskich spółek, w tym giełdowych, oferuje wybranym grupom pracowników, w szczególności członkom kadry kierowniczej, możliwość nabywania swoich akcji.

Popularność tego typu programów można przypisać ich licznym zaletom. Po pierwsze, służą utożsamieniu interesów właścicieli przedsiębiorstwa (akcjonariuszy) z interesami kadry kierowniczej oraz ewentualnie innych grup pracowników, szczególnie tych, którzy mają realny wpływ na działalność spółki i osiągane wyniki. Takie powiązanie interesów zwiększa poczucie odpowiedzialności za firmę i stanowi czynnik wysoce motywujący. Dodatkowo pracownicy mocniej identyfikują się z organizacją, dla której pracują.

Kolejnym bardzo pozytywnym aspektem omawianych planów jest niewątpliwie przyczynianie się ich do zatrzymania w organizacji kluczowych i najbardziej wartościowych pracowników i członków kadry kierowniczej. Większość planów motywacyjnych opartych na przyznawaniu akcji realizowana jest w trakcie kilkuletnich okresów, a zatem aby otrzymać wypracowane świadczenie jednym z podstawowych warunków pozostaje zazwyczaj kontynuacja zatrudnienia.

Przekazanie części kapitału akcyjnego załodze stanowić może również swoiste zabezpieczenie przed ewentualnym wrogim przejęciem.

Poza wymienionymi powyżej, jednym z niezaprzeczalnych atutów planów opcji na akcje i podobnych pozostaje jednak, przy odpowiedniej konstrukcji programu, możliwość optymalizacji kosztów obciążeń publiczno-prawnych, tj. przede wszystkim opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz ewentualnego naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W tym przypadku korzyści mogą pojawić się zarówno po stronie uczestnika nabywającego akcje w ramach programu, jak też po stronie organizującej go spółki. Potencjalne korzyści wiążą się z jednej strony z możliwością realnego obniżenia obciążeń, z drugiej zaś z odroczeniem momentu opodatkowania aż do chwili zbycia pozyskanych w ramach programu przez uczestnika walorów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK