| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Opcje menedżerskie, programy opcji na akcje i podobne adresowane do pracowników zagościły w Polsce wraz ze zwiększeniem działalności dużych organizacji zagranicznych. W latach dziewięćdziesiątych programami nabywania akcji zaczęli być obejmowani pracownicy spółek zagranicznych prowadzących działalność w Polsce, a także pracownicy polskich spółek-córek zagranicznych korporacji. W większości przypadków wówczas mieliśmy do czynienia z oferowaniem pracownikom w Polsce możliwości nabywania akcji spółek zagranicznych w ramach programów prowadzonych za granicą. Z biegiem czasu programy opcji na akcje i podobne przestały jednak być w Polsce domeną organizacji zagranicznych i obecnie wiele polskich spółek, w tym giełdowych, oferuje wybranym grupom pracowników, w szczególności członkom kadry kierowniczej, możliwość nabywania swoich akcji.

Popularność tego typu programów można przypisać ich licznym zaletom. Po pierwsze, służą utożsamieniu interesów właścicieli przedsiębiorstwa (akcjonariuszy) z interesami kadry kierowniczej oraz ewentualnie innych grup pracowników, szczególnie tych, którzy mają realny wpływ na działalność spółki i osiągane wyniki. Takie powiązanie interesów zwiększa poczucie odpowiedzialności za firmę i stanowi czynnik wysoce motywujący. Dodatkowo pracownicy mocniej identyfikują się z organizacją, dla której pracują.

Kolejnym bardzo pozytywnym aspektem omawianych planów jest niewątpliwie przyczynianie się ich do zatrzymania w organizacji kluczowych i najbardziej wartościowych pracowników i członków kadry kierowniczej. Większość planów motywacyjnych opartych na przyznawaniu akcji realizowana jest w trakcie kilkuletnich okresów, a zatem aby otrzymać wypracowane świadczenie jednym z podstawowych warunków pozostaje zazwyczaj kontynuacja zatrudnienia.

Przekazanie części kapitału akcyjnego załodze stanowić może również swoiste zabezpieczenie przed ewentualnym wrogim przejęciem.

Poza wymienionymi powyżej, jednym z niezaprzeczalnych atutów planów opcji na akcje i podobnych pozostaje jednak, przy odpowiedniej konstrukcji programu, możliwość optymalizacji kosztów obciążeń publiczno-prawnych, tj. przede wszystkim opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz ewentualnego naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W tym przypadku korzyści mogą pojawić się zarówno po stronie uczestnika nabywającego akcje w ramach programu, jak też po stronie organizującej go spółki. Potencjalne korzyści wiążą się z jednej strony z możliwością realnego obniżenia obciążeń, z drugiej zaś z odroczeniem momentu opodatkowania aż do chwili zbycia pozyskanych w ramach programu przez uczestnika walorów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK