| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 2011 roku eliminuje wspomniane wątpliwości. W nowelizacji wprowadzono zapis, zgodnie z którym zwolnienie dotyczy nie tylko akcji obejmowanych (tj. pochodzących z nowej emisji), ale także nabywanych (tj. pochodzących z rynku wtórnego).

W ustawie znalazł się również kontrowersyjny przepis stanowiący, że omawiane zwolnienie stosuje się jedynie w przypadku akcji spółek, których siedziba znajduje się na terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to zatem, że zwolnienie nie może być zastosowane np. w przypadku akcji spółek amerykańskich bądź szwajcarskich. Warto zwrócić uwagę, że Senat wyraził w swej opinii do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że zawężenie przepisu tylko do akcji z UE i EOG jest nieuzasadnione i zaproponował jego usunięcie z projektu, jednak w podjętej później uchwale propozycja takiej poprawki nie została uwzględniona.

Skonstruowanie planu w taki sposób, aby akcje przyznawane były uczestnikom planu, którzy są uprawnieni do ich nabycia lub objęcia na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, umożliwia nie tylko przesunięcie momentu opodatkowania dopiero do czasu ich zbywania, lecz także umożliwia uniknięcie opodatkowania jakiejkolwiek części dochodu na zasadach ogólnych.

Co w sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 24 ust. 11 ustawy PIT?

Warto zwrócić uwagę na liczne interpretacje organów podatkowych oraz orzecznictwo sądów administracyjnych, w których spotkać możemy pogląd (podzielany także przez część doradców), że faktyczne przysporzenie pojawia się dla uczestnika programu motywacyjnego opartego o akcje dopiero w chwili ostatecznego zbycia pozyskanych w jego ramach walorów. Jako przykład takiego poglądu można wskazać Wyrok WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 570/09) z 15 września 2009.

Zdaniem Sądu w momencie nabycia akcji po cenie ustalonej w warunkach planów nie powstanie przychód do opodatkowania, ponieważ pracownicy nie uzyskali i nie uzyskają żadnych wartości pieniężnych, nie otrzymali i nie otrzymają również żadnego świadczenia w naturze, ani nieodpłatnego świadczenia. Dodatkowo akcje są papierami wartościowymi inkorporującymi nie tylko prawa, lecz także obowiązki akcjonariusza w stosunku do spółki będącej emitentem akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich nabycia bez względu na formę ich objęcia. Cechą akcji jest to, iż potencjalny przychód może być wygenerowany dopiero w przyszłości - w postaci dywidendy lub zysku ze sprzedaży akcji. Sam fakt nabycia lub objęcia akcji przez pracowników nie będzie dla nich przychodem (…).

W przypadku wdrażania planów motywacyjnych opartych na akcjach, nawet w sytuacji, gdy wspomniane zwolnienie dochodu z opodatkowania nie może zostać bezpośrednio zastosowane, warto zawsze rozważyć wystąpienie z wnioskiem do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji, w swojej argumentacji przemawiającej za zwolnieniem z opodatkowania dochodu w chwili otrzymania akcji posiłkując się licznymi korzystnymi dla podatników wydanymi dotychczas interpretacjami i orzecznictwem.

Polecamy: Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury VAT-MP

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK