| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Teoretycznie, otrzymując akcje nieodpłatnie lub po cenie niższej od wartości rynkowej, uczestnicy programu uzyskują nieodpłatne, lub częściowo odpłatne, świadczenie stanowiące dla nich przysporzenie majątkowe. Takie przysporzenie, jako dodatkowy dochód ze stosunku pracy, powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych (według skali progresywnej) a także stanowić podstawę naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zaliczka na podatek i składki ubezpieczeniowe obliczane i pobierane są przez pracodawcę, jako płatnika.

W przyszłości, w chwili dokonywania zbycia akcji nabytych w ramach planu, uczestnik będzie miał możliwość zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu wartości akcji, która podlegała opodatkowaniu w chwili ich nabycia (oraz innych kosztów związanych z ich nabyciem – przede wszystkim ewentualnej cenie, którą zapłacił za akcje). W efekcie opodatkowaniu podlegać będzie jedynie realnie osiągnięty przy sprzedaży zysk. Dochód ten podlega opodatkowaniu według stawki 19 procent i wykazywany jest w odrębnym zeznaniu rocznym (PIT-38). Ewentualny podatek płatny jest w terminie złożenia zeznania, czyli do 30 kwietnia następnego roku po tym, za który składane jest zeznanie.

Efektywnie zatem, na koniec dnia dochód uczestnika programu może być opodatkowany w dwóch momentach – najpierw w chwili otrzymania lub nabycia akcji, a później w chwili ich zbycia. O ile żadna część dochodu nie będzie opodatkowana podwójnie, to jednak część podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych (tj. według skali progresywnej), a jedynie część według stawki 19 procent.

Przy odpowiedniej konstrukcji planu możliwe jest jednak uniknięcie opodatkowania w momencie otrzymania lub nabycia akcji i opodatkowanie całości potencjalnego dochodu dopiero w chwili zbywania papierów wartościowych.

Polecamy: Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Jak odroczyć opodatkowanie akcji do czasu ich zbycia?

Przepis art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia uniknięcie opodatkowania dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy wartością rynkową akcji a ceną ich nabycia przez uczestników programu, o ile są oni osobami uprawnionymi do ich objęcia (nabycia) na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Warto zwrócić uwagę, że literalne brzmienie przepisu do końca 2010 roku skutkowało powstawaniem wątpliwości co do tego, czy dotyczył on także akcji spółek zagranicznych oraz czy akcje powinny pochodzić wyłącznie z nowej emisji czy też dla celów zwolnienia kwalifikują się również akcje skupowane z rynku wtórnego w celu przekazania uczestnikom programu (poprzednio w treści przepisu była mowa wyłącznie o obejmowaniu akcji, wskazując, iż dotyczy on akcji nowej emisji).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK