| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Plany opcji na akcje, plany akcji restrykcyjnych, akcje ‘fantomowe’ – jakie podstawowe rodzaje planów spotykane są na rynku?

Mnogość i różnorodność planów opartych na akcjach jest znaczna. Za jedną z najbardziej typowych odmian tego typu planów można uznać klasyczny plan opcji na akcje, w ramach którego organizator planu oferuje jego uczestnikom opcje (często po prostu w postaci przyrzeczenia) umożliwiające im nabycie akcji na preferencyjnych warunkach w przyszłości, po spełnieniu określonych warunków. Takimi warunkami bywają przede wszystkim wymóg pozostawania zatrudnionym w dacie realizacji opcji, realizacji określonych celów indywidualnych, osiągnięcia ustalonych wyników przez spółkę lub przez daną grupę kapitałową. Okresy ‘dojrzewania’ opcji (tzw. vesting periods) trwają zazwyczaj kilka lat. Po spełnieniu określonych w regulaminie planu warunków uczestnicy mogą nabywać akcje po cenie niższej od ceny rynkowej. W przypadku planów skonstruowanych na takich zasadach może oczywiście pojawić się sytuacja, w której wskutek spadku rynkowej ceny akcji ich zakup po z góry określonej wcześniej cenie okaże się nieopłacalny.

Liczne plany mają postać przyznawania uczestnikom akcji nieodpłatnie. W takiej sytuacji, po okresie ‘dojrzewania’ i spełnieniu wymaganych warunków, uczestnik po prostu otrzymuje akcje do swobodnego dysponowania. Alternatywnym rozwiązaniem spotykanym w tego typu programach są akcje z ograniczoną swobodą dysponowania nimi (tzw. restricted shares) – uczestnik, któremu w chwili przystąpienia do programu przyznawane są akcje nie ma prawa dysponowania nimi (np. dokonania ich zbycia na rzecz osób trzecich).

Nie wszystkie programy motywacyjne oparte na akcjach zapewniają ich uczestnikom możliwość nabywania akcji. Programy tzw. akcji fantomowych (phantom share plans) opierają się na przyznawaniu ich uczestnikom premii gotówkowych uzależnionych od przyrostu wartości akcji spółki (tzw. share appreciation rights). Wdrożenie tego rodzaju programów jest niewątpliwie prostsze z perspektywy organizacji i administrowania programem, jednak wiele z kluczowych zalet programów rozliczanych akcjami wówczas nie występuje, w tym także możliwości optymalizacji obciążeń publiczno-prawnych.

Jak traktowane są świadczenia w postaci akcji otrzymywane w ramach typowych programów opcyjnych dla celów podatkowych?

Generalnie, w przypadku przyznawania akcji uczestnikom programu przez spółkę będącą ich pracodawcą, otrzymane świadczenie należy traktować na gruncie przepisów podatkowych (i, w konsekwencji, także na gruncie przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych) jako przychód ze stosunku pracy. Co do zasady, sytuacja taka będzie miała miejsce zarówno w przypadku, gdy przekazywane są akcje polskiej spółki, jak również w sytuacji, gdy polska spółka przekazuje akcje spółki zagranicznej (np. spółki-matki), lub gdy ponosi bezpośrednio koszty akcji spółki zagranicznej przekazywanych jej pracownikom przez podmiot zagraniczny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK