| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych w przypadku wynajmu nieruchomości

Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych w przypadku wynajmu nieruchomości

Usługa wynajmu nieruchomości na rzecz osób fizycznych podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych, pod warunkiem że jest w całości dokumentowana fakturami.

Tezę powyższą słusznie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej dnia 3 marca 2011 r. interpretacji indywidualnej (ILPP2/443-1939/10-5/JK). Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (§ 2 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 24 załącznika do rozporządzenia), do 31 grudnia 2012 r. zwolnione z tego obowiązku są wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU 68.20.1), jeśli w pełnym zakresie są dokumentowane fakturami.

Należy zauważyć, że w omawianej interpretacji organ nie odniósł się jednak do prawidłowości dokonanej klasyfikacji statystycznej usługi świadczonej przez wnioskodawcę.

Polecamy: Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy

Zgodnie ze stanem faktycznym, podatnik wynajmuje bowiem nieruchomości przekazane mu na zasadzie użyczenia, nie jest natomiast ich właścicielem ani dzierżawcą. W takich przypadkach zasadne wydaje się oficjalne potwierdzenie stosowanej klasyfikacji w urzędzie statystycznym.

Dodatkowo warto podkreślić, iż omawiane zwolnienie przedmiotowe ma nadal zastosowanie po 1 maja 2011 r., z którą to datą wprowadzono obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas dla wielu innych czynności dotychczas objętych zwolnieniem (np. usług medycznych, prawniczych czy rachunkowo-księgowych).

Polecamy: Skąd wziąć kasę fiskalną?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK