| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego - porada

Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego - porada

Czy z zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego łączy się konieczność uiszczenia opłaty skarbowej? Jak unormowane jest wyłączenie z obowiązku poniesienia opłaty? Ekspert wyjaśnia jaka jest relacja pomiędzy opłatą skarbową a zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Opłacie skarbowej nie podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego (zgodnie z postanowieniami art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej).

Decydującym kryterium wyłączenia obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej jest prowadzenie budownictwa na cele mieszkaniowe. Wyłączenie od opłaty skarbowej dotyczące dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego należy, co do zasady rozumieć szeroko.

Dotyczy ono ogółu spraw mieszkaniowych związanych nie tylko z samym budownictwem mieszkaniowym, ale również innych spraw, jak np. kredytowanie, dodatki mieszkaniowe, administrowanie budynkami mieszkalnymi itp.

Przez powyższe należy rozumieć, że czynności urzędowe, zaświadczenia i zezwolenia w sprawie budowy np. instalacji gazowej, elektrycznej itp. w budynkach mieszkalnych również nie podlegają opłacie skarbowej.

Polecamy: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT

Ustawodawca, normując wyłączenie z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej w sprawach budownictwa mieszkaniowego, nie określił jednak szczegółowego zakresu jego stosowania. Przyjęty w ustawie o opłacie skarbowej sposób regulacji wyłączenia od opłaty skarbowej, z zastosowaniem ogólnego pojęcia "sprawy budownictwa mieszkaniowego", jest źródłem różnych wątpliwości interpretacyjnych w tym zakresie.

Według niektórych interpretacji nie powinny podlegać opłacie skarbowej m.in. zaświadczenia w sprawie realizowania budowy na podstawie udzielonego pozwolenia na budowę potrzebne do przedłożenia w urzędzie skarbowym w celu zwrotu podatku od towarów i usług oraz przyznania kredytu na cele mieszkaniowe itp. Jednocześnie stwierdzono, że podlegają opłacie skarbowej m.in. zaświadczenia o samodzielności lokali wydawane w celu wyodrębnienia własności.

Organy podatkowe uznają, iż sformułowanie, zgodnie, z którym nie podlegają opłacie skarbowej "zaświadczenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego" przesądza o tym, iż zakres przedmiotowy tego przepisu obejmuje tylko działania urzędowe w trakcie trwania procesu budowy. W konsekwencji wszystkie inne czynności dokonywane po jego zakończeniu podlegają opłacie skarbowej.

Polecamy: Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Polecamy artykuły

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego
Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK