| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego - porada

Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego - porada

Czy z zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego łączy się konieczność uiszczenia opłaty skarbowej? Jak unormowane jest wyłączenie z obowiązku poniesienia opłaty? Ekspert wyjaśnia jaka jest relacja pomiędzy opłatą skarbową a zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Opłacie skarbowej nie podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego (zgodnie z postanowieniami art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej).

Decydującym kryterium wyłączenia obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej jest prowadzenie budownictwa na cele mieszkaniowe. Wyłączenie od opłaty skarbowej dotyczące dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego należy, co do zasady rozumieć szeroko.

Dotyczy ono ogółu spraw mieszkaniowych związanych nie tylko z samym budownictwem mieszkaniowym, ale również innych spraw, jak np. kredytowanie, dodatki mieszkaniowe, administrowanie budynkami mieszkalnymi itp.

Przez powyższe należy rozumieć, że czynności urzędowe, zaświadczenia i zezwolenia w sprawie budowy np. instalacji gazowej, elektrycznej itp. w budynkach mieszkalnych również nie podlegają opłacie skarbowej.

Polecamy: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT

Ustawodawca, normując wyłączenie z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej w sprawach budownictwa mieszkaniowego, nie określił jednak szczegółowego zakresu jego stosowania. Przyjęty w ustawie o opłacie skarbowej sposób regulacji wyłączenia od opłaty skarbowej, z zastosowaniem ogólnego pojęcia "sprawy budownictwa mieszkaniowego", jest źródłem różnych wątpliwości interpretacyjnych w tym zakresie.

Według niektórych interpretacji nie powinny podlegać opłacie skarbowej m.in. zaświadczenia w sprawie realizowania budowy na podstawie udzielonego pozwolenia na budowę potrzebne do przedłożenia w urzędzie skarbowym w celu zwrotu podatku od towarów i usług oraz przyznania kredytu na cele mieszkaniowe itp. Jednocześnie stwierdzono, że podlegają opłacie skarbowej m.in. zaświadczenia o samodzielności lokali wydawane w celu wyodrębnienia własności.

Organy podatkowe uznają, iż sformułowanie, zgodnie, z którym nie podlegają opłacie skarbowej "zaświadczenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego" przesądza o tym, iż zakres przedmiotowy tego przepisu obejmuje tylko działania urzędowe w trakcie trwania procesu budowy. W konsekwencji wszystkie inne czynności dokonywane po jego zakończeniu podlegają opłacie skarbowej.

Polecamy: Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

reklama

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego
Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »