| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Jakie są skutki dla podatników, gdy organ wyda decyzję w trybie nadzwyczajnym innymi niż wznowienie postępowania i stwierdzenie nieważności decyzji, a w obrocie prawnym będą dwie decyzje: decyzja ostateczna oraz decyzja wydana w tym trybie nadzwyczajnym, zmieniająca wysokość zobowiązania?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn.akt I SA/Sz 114/11) wskazuje na charakter prawny decyzji zmienionych w trybie art. 254 Ordynacji Podatkowej (np. w związku z treścią art. 6 ust. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). W ocenie składu orzekającego skorzystanie przez uprawniony organ z trybu zmiany decyzji ostatecznej nie powoduje uchylenia zmienianej decyzji i nie eliminuje jej definitywnie z obrotu prawnego.

Powyższy wyrok jest korzystny dla podatników skarżących zmienione decyzje. Mianowicie, organ właściwy dla rozpoznania środka zaskarżenia podatnika nie może uchylić się od jego rozpoznania z racji samego faktu, iż w sprawie wydana została nowa decyzja zmieniająca. Stanowisko wyrażone w wyroku należy uznać za właściwe, w przypadku bowiem zajęcia odmiennego stanowiska można dojść do absurdalnych wniosków.

Polecamy: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT

Przykładowo, trudno byłoby wskazać na prawidłowy sposób wskazania przedmiotu zaskarżenia w trybie stwierdzenia nieważności decyzji w podatku od nieruchomości wydanej dla osoby fizycznej wydanej w marcu, zmienionej następnie w czerwcu, kiedy wniosek o stwierdzenie nieważności pierwotnej decyzji składany jest już po doręczeniu decyzji zmieniającej.

Jeżeli przyjąć stanowisko odmienne od stanowiska Sądu (zatem że zmiana decyzji eliminuje ją całkowicie z obrotu prawnego), to albo nie można byłoby pierwotnej decyzji zaskarżyć w ogóle, albo należałoby zaskarżyć decyzję zmieniającą, co może być absurdalne, jeżeli prawa nie naruszałaby właśnie ta decyzja zmieniająca, lecz jedynie decyzja pierwotna. Jednakże przy formułowaniu środków zaskarżenia decyzji zmienionych w trybie art. 254 Ordynacji Podatkowej nadal należy zwracać baczną uwagę na ostrożny sposób ich formułowania, gdyż wskazany wyrok nie jest wiążący w innych sprawach, poza tą w której zapadł, i w dalszym ciągu można się spodziewać odmiennych stanowisk organów podatkowych.

Polecamy: Dla kogo jednorazowa amortyzacja?

Polecamy artykuły

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?
Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK