| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Jakie są skutki dla podatników, gdy organ wyda decyzję w trybie nadzwyczajnym innymi niż wznowienie postępowania i stwierdzenie nieważności decyzji, a w obrocie prawnym będą dwie decyzje: decyzja ostateczna oraz decyzja wydana w tym trybie nadzwyczajnym, zmieniająca wysokość zobowiązania?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn.akt I SA/Sz 114/11) wskazuje na charakter prawny decyzji zmienionych w trybie art. 254 Ordynacji Podatkowej (np. w związku z treścią art. 6 ust. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). W ocenie składu orzekającego skorzystanie przez uprawniony organ z trybu zmiany decyzji ostatecznej nie powoduje uchylenia zmienianej decyzji i nie eliminuje jej definitywnie z obrotu prawnego.

Powyższy wyrok jest korzystny dla podatników skarżących zmienione decyzje. Mianowicie, organ właściwy dla rozpoznania środka zaskarżenia podatnika nie może uchylić się od jego rozpoznania z racji samego faktu, iż w sprawie wydana została nowa decyzja zmieniająca. Stanowisko wyrażone w wyroku należy uznać za właściwe, w przypadku bowiem zajęcia odmiennego stanowiska można dojść do absurdalnych wniosków.

Polecamy: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT

Przykładowo, trudno byłoby wskazać na prawidłowy sposób wskazania przedmiotu zaskarżenia w trybie stwierdzenia nieważności decyzji w podatku od nieruchomości wydanej dla osoby fizycznej wydanej w marcu, zmienionej następnie w czerwcu, kiedy wniosek o stwierdzenie nieważności pierwotnej decyzji składany jest już po doręczeniu decyzji zmieniającej.

Jeżeli przyjąć stanowisko odmienne od stanowiska Sądu (zatem że zmiana decyzji eliminuje ją całkowicie z obrotu prawnego), to albo nie można byłoby pierwotnej decyzji zaskarżyć w ogóle, albo należałoby zaskarżyć decyzję zmieniającą, co może być absurdalne, jeżeli prawa nie naruszałaby właśnie ta decyzja zmieniająca, lecz jedynie decyzja pierwotna. Jednakże przy formułowaniu środków zaskarżenia decyzji zmienionych w trybie art. 254 Ordynacji Podatkowej nadal należy zwracać baczną uwagę na ostrożny sposób ich formułowania, gdyż wskazany wyrok nie jest wiążący w innych sprawach, poza tą w której zapadł, i w dalszym ciągu można się spodziewać odmiennych stanowisk organów podatkowych.

Polecamy: Dla kogo jednorazowa amortyzacja?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK