| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć dotację dla bezrobotnego z PUP na założenie własnej firmy?

Jak rozliczyć dotację dla bezrobotnego z PUP na założenie własnej firmy?


Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2011 roku wyniosło 3.466,33 zł, a to oznacza, że maksymalna wysokość dotacji z Urzędu Pracy, jaką może bezrobotny otrzymać na założenie własnej działalności gospodarczej wynosi 20.797,98 zł (6-krotność przeciętnego wynagrodzenia). Dotacja ta niewątpliwie pomoże sfinansować koszty pomocy prawnej, konsultacji, doradztwa a także zakup wyposażenia oraz środków trwałych niezbędnych początkującemu przedsiębiorcy. Powstaje jednak pytanie, czy i jak opodatkować otrzymane przez bezrobotnego dofinansowanie z PUP, oraz czy i jak rozliczyć dokonane wydatki?

Zatem do kosztów podatkowych można zaliczyć wynajem biura, magazynu, zakup wyposażenia, towarów handlowych, zakup usług księgowych, doradczych, telefonicznych i innych, natomiast raty amortyzacyjne środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których zakup sfinansowany został z dotacji kosztami podatkowymi nie będą. Nasuwa się wniosek, że zamiast kupować środek trwały warto wziąć go w leasing operacyjny, gdyż w takim przypadku raty leasingowe stanowić będą koszty podatkowe.

Polecamy: Jak rozliczyć odsetki od należności podatkowych?

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony,
  • są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych niezależnie od tego z jakich środków zakupy zostały sfinansowane (Interpretacja Indywidualna z 30 listopada 2006 r. US15/POIII/443/47/AG/06, Interpretacja Indywidualna 1 marca 2011 r. IBPP3/443-941/10/AB).

Dotacja z PUP otrzymana przez bezrobotnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest zwolniona z podatku dochodowego. Wydatki, które zostały sfinansowane tą dotacją podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Podatnik będący czynnym podatnikiem VAT ma prawo odliczyć podatek VAT na zasadach ogólnych od wszystkich wydatków sfinansowanych dotacją.

Polecamy: Jakie formy opodatkowania mogą wybrać wspólnicy spółek osobowych?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »