| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?

Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?

Przedsiębiorca prowadzący działalność kantorową nie ma możliwości wyboru formy opodatkowania. Przepisy wskazują opodatkowanie wyłącznie na zasadach ogólnych. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób powinna zostać ustalona wysokość zobowiązania podatkowego.

Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807) i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej, który prowadzony jest przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz. U. z 2002 r. nr 141, poz. 1178), działalność kantorową może wykonywać osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także osoba prawna oraz spółka niemająca osobowości prawnej, której żaden odpowiednio członek władz lub wspólnik nie został skazany za takie przestępstwo.

Przedsiębiorcy prowadzący kantory mogą być opodatkowani wyłącznie na zasadach ogólnych, gdyż ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930) wyklucza możliwość opodatkowania tej formy działalności gospodarczej na zasadach zryczałtowanych.

Przedsiębiorca może natomiast wybrać, czy chce być opodatkowany wg skali czy wg podatku liniowego 19%. W przypadku wyboru 19% stawki podatku, należy pisemnie poinformować właściwego naczelnika urzędu skarbowego o naszej decyzji przed rozpoczęciem działalności gospodarczej lub do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Polecamy: Jak obniżyć podatek prowadząc firmę w mieszkaniu?

Dochodem z działalności gospodarczej jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w danym roku podatkowym, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), zwanej dalej UPDOF. Jeżeli koszty przekraczają sumę przychodów, to różnica ta jest stratą. O wysokość tej straty można obniżyć dochód uzyskany z prowadzenia kantoru w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Podatek obliczony progresywnie czy też wg podatku liniowego pomniejsza się o składki na ubezpieczenie zdrowotne faktycznie zapłacone w danym miesiącu, przy czym zgodnie z art. 27b ust. 2 UPDOF kwota ta nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Niezwykle istotnym jest, że należy posiadać potwierdzenie zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Doradca Podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?
Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK