| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?

Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?

Przedsiębiorca prowadzący działalność kantorową nie ma możliwości wyboru formy opodatkowania. Przepisy wskazują opodatkowanie wyłącznie na zasadach ogólnych. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób powinna zostać ustalona wysokość zobowiązania podatkowego.

Podatnicy prowadzący kantory zobowiązani są do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, którym jest miesiąc lub kwartał, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 22a-22o UPDOF.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie kantoru wpłacają za okres styczeń-listopad zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany. Z kolei zaliczki kwartalne są wpłacane przez podatników w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki za listopad, oraz zaliczkę za ostatni kwartał, w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni uiszcza się w terminie do 20 grudnia roku podatkowego.

Podatnicy o których mowa w artykule obowiązani są składać zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), czyli PIT-36 lub PIT-36L,w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi prowadzenia kantorów są zwolnione z podatku VAT.

Polecamy: Czy nieodpłatne świadczenie usług nie związane z działalnością jest opodatkowane?

reklama

Autorzy:

Doradca Podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?
Jaka formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca prowadzący działaność kantorową?

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »