| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy nieodpłatne świadczenie usług nie związane z działalnością jest opodatkowane?

Czy nieodpłatne świadczenie usług nie związane z działalnością jest opodatkowane?

Od 1 kwietnia 2011 zmieniło się brzmienie art. 7 ust 2 i 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przekazywanie towarów na cele własne przedsiębiorstwa, cele związane z prowadzeniem własnej działalności, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zmiana przepisów związana jest z dostosowaniem przepisów krajowych do prawodawstwa europejskiego, co ma zakończyć spór interpretacyjny o opodatkowanie towarów przekazywanych na cele prowadzonego przedsiębiorstwa.

W dniu 18 marca 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ustawa została opublikowana w dniu 28 marca 2011 r. w Dzienniku Ustaw nr 64 pod poz. 332, a w życie weszła z dniem 1 kwietnia 2011 r. 

Obecnie przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny
-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jedną ze zmian wprowadzoną do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, jest modyfikacja zawartej w tym artykule definicji odpłatnego świadczenia usług.

Polecamy: Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - zasady ogólne

Obecnie za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT uznawane jest:

1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów oraz
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Przekazanie nieodpłatne osobom trzecim towarów nie będzie podlegać VAT jedynie w przypadku:

reklama

Eksperci:

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż związane z działalnością podlega opodatkowaniu?
Czy nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż związane z działalnością podlega opodatkowaniu?

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Szwarc-Ślaski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »