| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy korekta zawsze naprawi błąd w deklaracji podatkowej?

Czy korekta zawsze naprawi błąd w deklaracji podatkowej?

Jeżeli popełniłeś błąd w zeznaniu podatkowym i masz zapłacić wyższy podatek, złóż samodzielnie korektę. Jeśli zrobi to za ciebie urząd skarbowy stracisz szansę na niższe odsetki. Korekta nie naprawi jednak wszystkich błędów.

Złożenie zeznania w terminie wcale nie musi oznaczać, że sporządzone zostało bezbłędnie. Może się okazać, że podatnik popełnił błędy. Przykładowo, nie uwzględnił niektórych dochodów, albo zapomniał, że ma do odliczenia jakąś ulgę. Aby naprawić błędy należy złożyć w urzędzie skarbowym korektę zeznania. Podatnik powinien skorygować zeznanie zarówno wtedy, gdy pomylił się na swoją korzyść, jak i wtedy, gdy zrobił to na korzyść organu podatkowego.

Złożenie korekty polega na ponownym złożeniu właściwego formularza z poprawionymi danymi. Trzeba jednak pamiętać o zaznaczeniu na formularzu odpowiedniej rubryki wskazującej na to, że jest to korekta, a nie pierwotne zeznanie. Przykładowo na formularzu PIT-37 należy w pozycji 10 zaznaczyć pole nr 2 „korekta zeznania”. Formularz, na jakim składana jest korekta, musi być z tego samego roku co oryginał zeznania. Przykładowo korekta zeznania za 2008 rok musi zostać sporządzona na formularzach obowiązujących w 2008 r. 

Do korekty należy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. W uzasadnieniu należy opisać błąd, jaki popełnił podatnik składając pierwotne zeznanie oraz działania, jakie podjął w celu usunięcia błędu. Przyczyną korekty może być np. nieuwzględnienie jakiś dochodów, błędy rachunkowe, nieodliczenie ulgi itp.

Trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku podatnik, który złożył błędne zeznanie roczne, będzie mógł dokonać korekty. Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej (w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą). Uprawnienie to będzie przysługiwało ponownie po zakończeniu kontroli podatkowej, czy też postępowania podatkowego.

Jeżeli jednak podatnik złoży korektę w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, trzeba pamiętać, że nie wywoła ona skutków prawnych. Korekta jest natomiast dopuszczalna w zakresie, w którym kontrola nie jest prowadzona. Przykładowo, jeśli u podatnika prowadzona jest kontrola podatkowa w zakresie podatku dochodowego nic nie stoi na przeszkodzie aby podatnik złożył korektę np. deklaracji VAT-7.

Polecamy: Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?

Korekta deklaracji podatkowej nie jest także możliwa w sytuacji, gdy podatnik chce skorzystać z preferencji polegającej na wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub na opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko i złoży zeznanie lub korektę po terminie. W takiej sytuacji podatnik straci możliwość korzystania z preferencji podatkowych. Takiego sposobu opodatkowania należy bowiem dokonać w złożonej deklaracji tylko do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w tym roku do 2 maja). Nie ma więc możliwości złożenia korekty w sytuacji, gdy podatnik złożył zeznanie pierwotne, w którym rozliczył podatek oddzielnie i następnie chce złożyć po terminie korektę, która polegać będzie na wyliczeniu podatku na zasadach preferencyjnych. Trzeba pamiętać, że korekta taka nie wywoła skutków prawnych tylko w zakresie wnioskowania o preferencyjne opodatkowanie. Inne błędy, np. rachunkowe można korygować w takiej deklaracji. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK