REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?

Krzysztof Pysz
Doradca podatkowy nr 11335
PBAP
Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?
Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zmianą ustawy o VAT, która miała miejsce 1 stycznia 2011 r. pojawił się problem dotyczący opodatkowania transakcji w przedmiocie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory nie było wątpliwości, iż tego rodzaju transakcje, jako wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., były zwolnione z podatku.

REKLAMA

Natomiast w myśl nowego art. 43 ust. 1 pkt 41 tej ustawy zwolnione są usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

REKLAMA

Stosownie do wyjaśnień, które znalazły się na stronie Ministerstwa Finansów, w nowelizacji chodziło o proste przeniesienie zwolnień z załącznika do tekstu ustawy, przy okazji dokonując zmian, które zapewniłyby zgodność z prawem wspólnotowym. Jednakże w przypadku obrotu instrumentami finansowymi istnieje ryzyko, iż efekt niekiedy będzie odwrotny. Artykuł 174 § 6 Kodeksu spółek handlowych wyłącza bowiem możliwość inkorporowania praw udziałowych w spółce z o.o. w dokumentach imiennych lub dokumentach na okaziciela. Innymi słowy udziały w spółce z o.o. nie mogą być uznane za papiery wartościowe, ani za instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi; w przeciwieństwie do akcji, obligacji, czy też weksli. Ewentualne wydane przez spółkę z o.o. zaświadczenia o statusie udziałowca nie są również uznawane za instrument finansowy. Nie rodzą bowiem żadnych praw typowych dla instrumentów finansowych. 

W związku z powyższym powstaje pytanie, czy zbycie udziałów w spółce z o.o. będzie powodowało konieczność opodatkowania efektywną stawką podatku?

Kiedy zbycie udziałów jest objęte VAT?

REKLAMA

Na wstępie należy podkreślić, że obrót akcjami oraz udziałami w spółkach jest poza sferą zainteresowania podatku od towarów i usług, jeśli nie nosi znamion typowych dla działalności gospodarczej. Tak jest zazwyczaj. Tego rodzaju transakcje nie będą więc w ogóle opodatkowane, a więc nie będzie potrzeby rozważać, czy spełnione są warunki zwolnienia przedmiotowego, czy nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopiero wtedy, gdy uzna się, iż zbycie udziałów lub akcji stanowi działalność gospodarczą, zajdzie potrzeba rozważenia, czy istnieje podstawa do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. Wielokrotnie ETS analizował w jakich okolicznościach transakcje w przedmiocie udziałów i akcji będą podlegały opodatkowaniu. W orzeczeniu C-60/90 Polysar Investments stwierdził, iż opodatkowanie będzie miało miejsce, jeśli udziałowiec był bezpośrednio lub pośrednio zaangażowany w zarządzanie spółką zależną; zaś w orzeczeniu w sprawie C-306/94 Régie Dauphinoise stwierdził, iż sprzedaż udziałów (akcji) będzie podlegać podatkowi, jeżeli ich posiadanie jest bezpośrednim, stałym i niezbędnym warunkiem rozszerzenia działalności gospodarczej udziałowca.

Natomiast ETS w sprawie C-29/08 AB SKF stwierdził, iż „w istocie spółka dominująca kończy udział w spółce zależnej i spółce powiązanej, zbywając całość akcji posiadanych w tych spółkach. Gdy owa spółka dominująca będąca spółką dominującą w grupie przemysłowej ingerowała w zarządzanie wspomnianą spółką zależną i spółką powiązaną, świadcząc odpłatnie na ich rzecz różne usługi o charakterze administracyjnym, księgowym i handlowym, z tytułu których podlegała opodatkowaniu podatkiem o wartości dodanej, wówczas wspomniane zbycie akcji, którego dokonano w celu restrukturyzacji grupy spółek przez tę spółkę dominującą, można uznać za transakcję polegającą na uzyskiwaniu stałego dochodu z działalności przekraczającej ramy samej sprzedaży akcji. Transakcja ta pozostaje w bezpośrednim związku z działalnością wykonywaną przez grupę, stanowiąc bezpośrednią, stałą i niezbędną kontynuację podlegającej opodatkowaniu działalności podatnika. Transakcja taka objęta jest zatem zakresem stosowania podatku od wartości dodanej.

Jednak dalej ETS stwierdza, iż jeśli państwo członkowskie skorzystało z możliwości wyłączenia z opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (tak jak zrobiła to Polska), zbycie udziałów lub akcji, które można utożsamić ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej. Dla przykładu zbycie przez spółkę matkę 100% udziałów w spółce córce będzie poza sferą zainteresowania podatku od towarów i usług, ponieważ taka transakcja powinna zostać potraktowana jako zbycie przedsiębiorstwa. Zaś zbycie przedsiębiorstwa w Polsce jest nieopodatkowane.

Polecamy: Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?

Kiedy przysługuje zwolnienie?

W związku z powyższym omawiane zwolnienie znajdzie zastosowanie wyłącznie w tych nielicznych przypadkach, które nie zostały wyjęte poza nawias transakcji opodatkowanych. W takiej sytuacji bez wątpienia zwolnienie będzie dotyczyć transakcji w zakresie akcji.

Wątpliwość dotyczy jednak zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jeśli stanowi ono działalność gospodarczą. Czy zwolnienie przedmiotowe obejmie również te czynności? Polska implementacja przepisów wspólnotowych wydaje się w tej sytuacji niewłaściwa. Podczas gdy ustawa o VAT nie uwzględnia transakcji w zakresie udziałów, art. 135 ust. 1 lit. f dyrektywy 2006/112/WE jednoznacznie zwalnia transakcje, łącznie z pośrednictwem, jednakże z wyłączeniem przechowywania i zarządzania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach lub związkach, obligacje i inne papiery wartościowe, z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów, oraz praw lub papierów wartościowych, o których mowa w art. 15 ust. 2.

Zakres przedmiotowy tego przepisu jest więc szerszy niż zakres polskiego zwolnienia. Tak samo pojęcie papieru wartościowego według dyrektywy jest szersze niż pojęcie papieru wartościowego i instrumentu finansowego, o których mowa w ustawie o VAT. Bowiem obejmuje ono również udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podatnik ma prawo bezpośrednio stosować przepisy wspólnotowe, jeśli tylko są one dostatecznie precyzyjne i jednoznaczne. Zostało to niejednokrotnie potwierdzone w orzecznictwie sądów europejskich i krajowych, np. w wyroku w sprawie 26/62 van Gend & Loos lub w wyroku NSA z 11 marca 2010 r. (I FSK 61/09).

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA