| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej - porada

Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej - porada

Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu mogę potraktować część kosztów związanych z użytkowaniem tego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej i ewidencjonować je w książce przychodów i rozchodów? Na jakich zasadach? W jakiej części jeśli działalność jest prowadzona w jednym z pomieszczeń mieszkania?

Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307, z późn. zm.), zwanej dalej: „ustawą". Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Kwestie dotyczące kosztów podatkowych reguluje art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Do kosztów uzyskania przychodów nie mogą być zaliczone wydatki, które zostały wymienione w art. 23 ustawy, a także wydatki których poniesienie nie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem tego źródła przychodów.

Polecamy: Jak poprawić funkcjonowanie kancelarii prawniczej?

Natomiast sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi, regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Przedstawione wyjaśnienia nie stanowią interpretacji przepisów prawa podatkowego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.).

Polecamy: Potwierdzenie przyjęcia wniosku - porada

Źródło: eu-go.gov.pl

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK