| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej - porada

Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej - porada

Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu mogę potraktować część kosztów związanych z użytkowaniem tego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej i ewidencjonować je w książce przychodów i rozchodów? Na jakich zasadach? W jakiej części jeśli działalność jest prowadzona w jednym z pomieszczeń mieszkania?

Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307, z późn. zm.), zwanej dalej: „ustawą". Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Kwestie dotyczące kosztów podatkowych reguluje art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Do kosztów uzyskania przychodów nie mogą być zaliczone wydatki, które zostały wymienione w art. 23 ustawy, a także wydatki których poniesienie nie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem tego źródła przychodów.

Polecamy: Jak poprawić funkcjonowanie kancelarii prawniczej?

Natomiast sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi, regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Przedstawione wyjaśnienia nie stanowią interpretacji przepisów prawa podatkowego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.).

Polecamy: Potwierdzenie przyjęcia wniosku - porada

Źródło: eu-go.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK